Ełckie Centrum Kultury zaprasza 16 maja na wernisaż wystawy „Zdzisław Beksiński - Grafika” połączony ze spotkaniem z Magdaleną Grzebałkowską oraz seansem filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”. Rozpoczęcie wydarzenia o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Już w środę (15 maja) odbędzie się wernisaż wystawy grafik Zdzisława Beksińskiego. Wydarzenie połączone  będzie ze spotkaniem z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki „Beksińscy. Portret podwójny”, oraz z seansem filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”.

Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku w 1929 roku. Był malarzem, inżynierem architektem, rzeźbiarzem, rysownikiem, fotografem, a także grafikiem. Od 1959 do 1967 roku pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, którą założył pradziad artysty. Po tym jak władze miasta w 1977 roku podjęły decyzję o rozbiórce jego rodzinnego domu opuścił Sanok i zamieszkał w Warszawie. 21 lutego 2005 roku artysta został zamordowany w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z jego wolą, pochowano go w Sanoku.

Grafiką komputerową malarz zainteresował się w połowie lat 90. ubiegłego wieku.

W programie:

·         wernisaż wystawy – galeria Ślad, godz. 18.00

·         spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską – sala 25, godz. 18:30

·         seans filmu „Beksińscy. Album Wideofoniczny” – kino Eck, godz. 19:30

Film „Beksińscy. Album wideofoniczny” to opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka zrekonstruowana z prywatnych materiałów z archiwum rodziny Beksińskich. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny” będącej biografią Zdzisława Beksińskiego oraz jego syna Tomasza.

Więcej na: www.eck.elk.pl