Podczas tegorocznych miejskich obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. Bieg Niepodległości, uroczystości oficjalne i Piknik Rodzinny przed Urzędem Miasta. Podczas pikniku będzie można m.in. otrzymać torbę ekologiczną, która ma zwrócić uwagę ełczan na ważny aspekt ekologiczny jakim jest ograniczenie zużycia plastiku.

Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla każdego Polaka. Po 123 latach zaborów nasza Ojczyzna odzyskała upragnioną wolność. W związku z tym zachęcamy do udziału w miejskich obchodach, ale też do wywieszania biało-czerwonych flag oraz eksponowania innych symboli patriotycznych. Będzie to nie tylko sposób na zamanifestowanie patriotyzmu, ale również na okazanie hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś możemy żyć w niepodległej Polsce. W programie obchodów zaplanowano m.in. Bieg Niepodległości, Msza Św. w Katedrze św. Wojciecha, uroczystości oficjalne i Piknik Rodzinny przed Urzędem Miasta.

Dodatkowo w tym roku pragniemy zwrócić uwagę ełczan na ważny aspekt ekologiczny, który jest wyrazem szacunku i dbania o Ojczyznę. Poprzez ograniczenie zużycia plastiku i wyrobienie pozytywnego nawyku wykorzystania toreb wielokrotnego użytku przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska. Podczas Pikniku Rodzinnego będzie można otrzymać torbę ekologiczną, która ma zachęcić mieszkańców do ograniczenia używania tych wykonanych z plastiku.

Program obchodów:

11 listopada (poniedziałek)

9:00 Seans filmowy – film "Legiony" – Kino ECK

11:11 Bieg Niepodległości
Odbędzie ulicami Miasta Ełku na dystansie 3333 metrów (3 x 1111 m). Start i meta zlokalizowane będą przy Urzędzie Miasta (ul. Piłsudskiego 4). Zgłoszenia w dniu biegu w biurze zawodów. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy dyplom ukończenia biegu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Limit: 500 osób.
Program biegu:
9.30 – 11.00 - zapisy w biurze zawodów w przy Urzędzie Miasta
11.11 – start biegu
11.35 – zakończenie biegu
11.40 – poczęstunek
12.00 – zakończenie imprezy

12:00 Msza Święta -  Katedra św. Wojciecha
(Oprawa Mszy św. – Chór Kontrapunkt pod dyrekcją Rafała Sulimy)

13:00 - 13:30 Uroczysty przemarsz z katedry przed Urząd Miasta

13:30 Oficjalne uroczystości – Ratusz miejski (Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego)

14:00 - 17:00 Piknik Rodzinny „Smakujmy Niepodległość” - Plac przed Urzędem Miasta
Występ Miejskiej Orkiestry Dętej, występ Chóru z przedszkola „Perełka”, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, występ chórów ze Szkoły Podstawowej nr 4, występ zespołu z I LO w Ełku pod kierownictwem Ewy Wesołowskiej
Ponadto podczas pikniku: sitodruk, stoisko kowala, fotobudka - możliwość robienia rodzinnych zdjęć niepodległościowych i wiele innych atrakcji

15:00 - 16:00 Warsztaty tańców polskich – Ełckie Centrum Kultury  (sala Zebra)
poznaj najpiękniejsze tańce narodowe – polonez, krakowiak, kujawiak, oberek, mazur

17:00 Koncert Niepodległościowy – Ełckie Centrum Kultury (sala Widowiskowa)
(Małgorzata Trojanowska - sopran, w akompaniamencie Rafała Sulimy)

12 listopada (wtorek)

17:00 XII Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej - Ełckie Centrum Kultury
Podczas koncertu wystąpią laureaci wyłonieni przez Jury w ramach przesłuchań XII Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej we wszystkich kategoriach wiekowych.

Zobacz film!

https://www.youtube.com/watch?v=DY8nKo8fxFw&feature=youtu.be

Więcej na: www.eck.elk.pl oraz www.mosir.elk.pl