UM Ełk: #62 Sprzeciw ZMP i UMP w sprawie organizacji wyborów

3 min czytania

Zaplanowane w najbliższych miesiącach wybory, w tym wybory prezydenta RP, muszą być przełożone. W swoich działaniach rząd powinien kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem Polaków. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne nieprzeprowadzanie wyborów, a także odpowiednio - przedłużenie aktualnej kadencji prezydenta kraju. Tak wynika ze stanowiska przyjętego 2 kwietnia przez Zawiązek Miast Polskich oraz Unię Metropolii Polskich.

Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich wyrażają sprzeciw w sprawie organizacji i przeprowadzenia w najbliższym czasie w Polsce wyborów, w tym prezydenckich w dniu 10 maja. Opinia ta wyrażona została w stanowisku przyjętym 2 kwietnia w sprawie wyborów realizowanych podczas pandemii CoViD-19.

ZMP domaga się natychmiasto­wego podję­cia przez władze centralne niezbędnych decyzji, tj. przełożenia terminu wyborów. Najważniejszą jest przede wszystkim bezpieczeństwo naszego kraju oraz zdrowie i życie Polaków.

Nikt nie może też świadomie narazić współ­obywateli na zagrożenie zdrowia i życia, zwłaszcza jeśli ponosi za nich odpowie­dzial­ność wynikającą z pełnionej funkcji publicznej. Wynika to wprost z art. 68 Konstytucji, który gwarantując Polakom prawo do ochrony zdrowia nakłada na władze publiczne poważne obowiązki w tym zakresie. Działanie wbrew tym przepisom jest przestępstwem (art. 160 §§ 1 i 2 oraz art. 165 kk).

ZPM oraz UMP uważają, że rozwiązania proponowane przez rząd nie są możliwe do wykonania, a co najważniejsze wymagają zorganizowa­nia zupełnie nowe­go aparatu wyborczego, który trzeba odpowiednio wcześniej zaprojektować i przetesto­wać.

Samorządowcy podkreślają także, że tworzone aktualnie przez rząd przepisy nie likwidują zagrożenia zarażeniem, tylko je przenoszą w inne miejsca, to znaczy: do urzędów pocztowych, w miejsca kwarantanny oraz do zespołów (komisji i ich obsługi), sprawdzających i liczących miliony głosów nadesłanych korespondencyjnie.

Istnieją też różne okoliczności organizacyjno techniczne uniemożliwiające organizację oraz bezpieczne przeprowadzenie wyborów. Nie ma m.in. wytycznych PKW albo KBW, GIS, MZ, dotyczących wymogów sanitarnych wobec lokali wy­borczych. Uważa się też, że niemożliwe będzie w tak krótkim terminie zaopatrzenie wszystkich lokali wyborczych w jednorazowe rękawice, długopisy, maseczki i płyn do odkażania w skali milionowej.

Będzie też problem z wyznaczeniem obwodów odrębnych (termin przypada na 5 kwietnia). ZMP i UMP podkreślają, że wiele z tych obwodów zostało zamkniętych lub wprowadzono w nich zakaz odwiedzin. Dotyczy to m.in.: szpitali (w tym zakaźnych), zakładów karnych i aresztów śledczych, domów pomocy społecznej. Niektóre miasta odmówiły już utworzenia odrębnych obwodów (np. szpitale i DPS-y w Legnicy, Wrocławiu).

W wielu miastach pojawiają się także inne problemy związane z organizacją wyborów, min. niewystarczająca liczba zgłoszeń do OKW (lub rezygnacja osób już zgłoszonych), brak zgodny firm informatycznych na obsługę procesów. Obecnie też właściciele albo administratorzy lokali wyborczych w obiektach niekomu­nalnych oraz dyrektorzy szkół czy rady osiedli odmawiają udostępnienia lokalu. Ze względu na wprowadzone obostrzenia i ograniczenia praktycznie nie ma możliwości wydawania zaświad­czeń o prawie do głosowania, obsługi pełnomocnictw do głosowania wniosków o dopisanie do rejestru i/lub spisu wyborców;

ZMP oraz UMP domagają się także wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej. W ich opinii działania rządu polegające na ciągłym zaostrzaniu ograniczeń wolności i praw obywatelskich, już niemal całkowicie wyczerpują znamiona działań przewidzianych ustawą o stanie klęski żywiołowej. Pozwoliłoby to na legalne nieprzeprowadzanie wyborów i referendów oraz ich ponowne zarządzenie w odpowiednim (bezpiecznym dla Polaków) czasie. Natomiast w przypadku prezy­denta RP odpowiednie przedłużenie jego aktualnej kadencji.

Pełna treść stanowiska:

miasta.pl/aktualnosci/zmp-i-ump-o-wyborach-realizowanych-podczas-pandemii-covid-19

Polacy chcą przesunięcia terminu wyborów wyniki badań

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Samorządowych na ogólnopolskiej próbie Polaków (31.03-2.04) aż 78,04% respondentów podziela zdanie samorządowców, uważających, że nie da się bezpiecznie zorganizować wyborów w pierwotnym terminie.

Osoby do 40. roku życia w ponad 90% uważają, że nie da się bezpiecznie przeprowadzić wyborów w maju i rację w tym sporze mają samorządowcy, w tym prezydenci miast i burmistrzowie. Podobnie uważa 84,74% respondentów w wieku 40-49 lat i 72,37% badanych między 50 a 59 rokiem życia.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu:

miasta.pl/aktualnosci/samorzady-maja-racje

elk.pl/aktualnosci-wpis/4152/62-sprzeciw-zmp-i-ump-w-sprawie-organizacji-wyborow

Autor: krystian