Jeżeli chcemy aby nasz kominek prawidłowo pełnił swoją funkcję musimy doprowadzić do tego, aby był on prawidłowo wykonany. Poniżej znajdziecie więc 10 typowych błędów popełnianych przy budowie kominka w domu.

Brak cyrkulacji powietrza

Jeżeli używamy ogrzewania kominkowego z rozprowadzeniem ciepłego powietrza, musimy zapewnić jego swobodny przepływ między pomieszczeniami. Do tego niezbędne jest podcięcie drzwi lub wyposażenie się w drzwi z tulejami wentylacyjnymi. Jeżeli niestety nasze drzwi będą szczelne to wtłaczane powietrze będzie wydostawać się na zewnątrz wszelkimi możliwymi szparami. Tym sposobem w pokoju z kominkiem może dojść do zasysania się powietrza z kanału wentylacyjnego.

Zły rodzaj posadki przed kominkiem

Przed kominkiem musi być ułożona posadka z materiałów, które się nie palą. Do takich zalicza się między innymi płytki ceramiczne czy kamienne. Taka posadka o szerokości przynajmniej 0,5 metra zdecydowanie zabezpieczy teren przed wypaleniem dziury oraz pożarem. Rozżarzone drewno potrafi być nieprzewidywalne, więc warto się przed tym zabezpieczyć.

Brak termoizolacji kominka

Obudowa okapu wkładu kominkowego musi być ocieplona od wewnątrz specjalną wełną mineralną z powłoką aluminiową. Takie ocieplenie jest niezbędne, gdy nasz okap wykonany jest z płyty gipsowo-kartonowej. Dzięki termoizolacji zapobiegniemy nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni obudowy. Jeśli tego nie zrobimy narazimy nasz kominek na pojawianie się pęknięć oraz intensywne osiadanie kurzu.

 Typowe błędy popełniane przy budowie kominka

Złe rozmieszczenie anemostatów oraz kratek nawiewnych

Anemostaty oraz kratki nawiewne montuje się w pobliżu miejsc zagrożonych ryzykiem największych strat ciepła. Dzięki temu uzyskujemy równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Nie powinnyśmy jednak montować ich nad miejscami, w których przebywamy dłuższy czas (czyli biurko albo łóżko). Możemy wtedy odczuwać nieprzyjemny ruch powietrza.

Zła lokalizacja kominka

Usytuowanie kominka jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku otwartego kominka musimy zapewniać szeroką przestrzeń do rozchodzenia się ciepła. Kominki oddają swoje ciepło poprzez promieniowanie (tak jak ognisko). Przy niewielkiej odległości kominka od ściany, w pomieszczeniu mogą pojawić się strefy o zróżnicowanej temperaturze.

Niewłaściwe podłączenie kominka do komina

Połączenie komina z kominkiem musi być bardzo szczelne. Jednak nie możemy wprowadzić stalowej rury do komina ceramicznego na sztywno. W taki sposób, na skutek rozszerzalności cieplnej w wysokiej temperaturze, możemy doprowadzić do pęknięcia trójnika we wlocie do komina. O porady zapytaj np. tych specjalistów od nowoczesnych kominków na terenie Wrocławia.

Brak kratek wentylacyjnych

Na samym szczycie okapu musimy zamontować przegrodę z kratkami wentylacyjnymi. Chroni ona przede wszystkim przed gromadzeniem się gorącego powietrza pod sufitem. Takie powietrze może grozić szkodliwym oddziaływaniem na tynki oraz konstrukcję domu.

Brak wymiennika ciepła

Podłączenie kominka, który posiada płaszcz wodny do instalacji c.o powinno się wykonać z wymiennikiem ciepła. Bezpośrednie podłączenie może sprawić, że cała instalacja będzie pracować w systemie otwartym. Może to niekorzystnie wpłynąć na jej trwałość oraz spowodować problemy z funkcjonowaniem kotłów gazowych.