Rodzaje marynarek męskich

Marynarki męskie są do wyboru w wielu różnych modelach, rodzajach, kolorach i dodatkach. Dzięki temu każdy może wybrać dla siebie. Spróbujmy jednak uporządkować informacje o marynarkach – jest ich naprawdę wiele.

Marynarki jednorzędowe

Podstawowym podziałem jest ten ze względu na liczbę rzędów guzików. Jednorzędowe mogą być zapinane na od jednego do czterech guzików. Warto tutaj wyróżnić żakiet oraz smoking. Ten pierwszy charakteryzuje się długim tyłem sięgającym aż do zgięcia kolan. Drugi natomiast jest krótki, czasem traktowany jako półformalny i nieformalny. Krój tego typu marynarki jest elegancki, powinien być dobrze dopasowany do sylwetki, a ostatni guzik powinien być rozpięty.

Zobacz także: Marynarki męskie casual od Giacomo Conti

Marynarki dwurzędowe

Kolejną grupą są marynarki dwurzędowe, zapinane na dwa, cztery lub sześć guzików. Wyróżnia się te, które mają listwy guzikowe proste lub ustawione w literę “v”. Jednym z bardziej charakterystycznych w tym zakresie jest frak, który chociaż posiada guziki, nie jest zapinany. Wyewoluowały z garniturów wojskowych, mężczyzna je noszący prezentuje się bardzo dostojnie. Nie jest to wybór na okazje, na których dużo się siedzi – marynarki tego typu się nie rozpina, co może być bardzo niewygodne.

Podział marynarek ze względu na rodzaj klapy

Drugim sposobem podziału marynarek jest kwestia klapy. W tym zakresie wyróżnia się:  

  • otwarte - występują w marynarkach do garnituru dziennego i sportowego. Idealne na mniej formalne okazje. Charakteryzują się niewielkim, trójkątnym wycięciem na wysokości wiązania krawata. Dobrze wyglądają na szczupłych mężczyznach, ale nadal estetyczne na każdym rodzaju sylwetki. 
  • zamknięte (szpiczaste) - we fraku i garniturze wieczorowym. Szpic jest skierowany lekko ku górze. Taki model sprawdza na oficjalne spotkania. Najlepiej prezentują się na panach o większych krągłościach, gdyż mocno wyszczuplają i wydłużają sylwetkę. 
  • szalowe – w smokingu. Zaokrąglone, bez rozcięć i szwów. Idealne na bardzo oficjalne imprezy, takie jak śluby czy wykwintne bankiety. Kiepsko prezentują się na tęgich mężczyznach. 
  • stójkowe - klapy w stójce, zakrywają większość dekoltu. 

Podział marynarek męskich ze względu na kieszenie

Następny podział istnieje ze względu na kieszenie: na rynku można znaleźć marynarki bez kieszeni (garnitury wieczorowe oraz smokingi), z patkami, które pozorują kieszenie (w garniturze dziennym i sportowym), z kieszonką biletową, z kieszeniami ukośnymi lub naszytymi (wszystkie trzy spotykane przy garniturach sportowych). Jednym z rodzajów naszytych kieszonek jest tak zwana brustasza – malutka kieszonka zewnętrzna w marynarce wykorzystywana do noszenia poszetki.

Rozcięcia z tyłu, nazywane szlicami, również są kryterium podziału marynarek. Pozbawione rozcięć są garnitury wieczorowe i smokingi, z jednym najczęściej garnitury sportowe, natomiast z dwoma garnitury dzienne i wieczorowe – w przypadku tych drugich obie formy są właściwe. Miłośnicy stylu angielskiego wybierają marynarki z dwoma szlicami, a włoskiego - z jednym.

Jakie guziki w marynarce?

Jeśli chodzi o guziki, w kolorze marynarki spotyka się w garniturze dziennym. Kontrastujące są przyszywane do marynarek wojskowych i dopasowywane do całości przy zestawach klubowych. Obszyte materiałem guziki są w wielu modelach – fraku, smokingu, żakiecie czy stollerze. Prawie w każdym przypadku pełnią głównie rolę ozdobną, dodają eleganckiego sznytu.

Ostatecznie również materiał jest kryterium podziału. I tak wełniane są zawsze marynarki dzienne i wieczorowe, bawełniane, lniane i sztruksowe garnitury sportowe. W swojej szafie wypada posiadać różne marynarki, aby móc ubrać się odpowiednio do okazji. Teraz już masz wiedzę na co zwracać uwagę, a dobranie tego elementu stroju do potrzeb będzie dużo łatwiejsze.