Każdy etap rozwoju dziecka przynosi jakieś niespodzianki. Od coraz większej świadomości w uśmiechach, przez intensywniejszy ruch i doświadczenia z poszerzaniem diety, na pięknych śpiewach i pierwszych sylabach skończywszy. W pierwszym roku życia będziecie wspólnie przechodzić też ząbkowanie. Dlaczego wspólnie? Bo gdy dziecko cierpi, rodzic współodczuwa i swoją obecnością ma możliwość łagodzić dolegliwości. Warto zatem się dowiedzieć co może Cię zaskoczyć.
Dlaczego zęby oczne spędzają sen z powiek dzieciom i rodzicom
Ząbkowanie nie należy do przyjemności i choć jest różnie odczuwane przez dzieci, w większości przypadków będzie widoczna zmiana w zachowaniu malucha. O ile pierwsze cztery ząbki zwykle wychodzą bez większych problemów, o tyle trójki, czyli kły, zwane również zębami ocznymi mogą przysporzyć już większych kłopotów. Przyczyną jest budowa tych zębów. Mają one jedne z najdłuższych korzeni w jamie ustnej człowieka, zatem sięgają wyżej niż sąsiadujące z nimi zęby. Etap wyrastania zębów ocznych ma miejsce zwykle w drugim roku życia dziecka. Dzieci są bardziej drażliwe, często pojawia się katar, a nawet gorączka i biegunka. Stąd wsparcie rodzica podczas ząbkowania jest tak samo ważne jak w trakcie leczenia w chorobie. Jeśli dziecko do tej pory nie sygnalizowało żadnych większych dolegliwości przy wyrzynaniu się pierwszych ząbków, możesz nastawić się, że w przypadku zębów ocznych będzie potrzebna Twoja interwencji. Nie daj się zaskoczyć i wyjdź naprzeciw z pomocą.
Czego rodzice boją się najbardziej u ząbkującego dziecka?
Ząbkowanie wyczekiwane jest najbardziej u pierwszego dziecka. Wielu rodziców uważa, że u drugiego i każdego kolejnego dzieje się ono samo. Oczywiście dolegliwości bywają różne bez znaczenia na kolejność pojawiania się na świecie, jednak zmieniają się obawy rodziców. Zwykle boją się oni, że przegapią coś ważnego, że nie będą w stanie pomóc dziecku, lub też, że kolejność pojawiania się ząbków w buzi dziecka odbiega od normy. Co gorsza, znajomi, których dzieci mają już zęby opowiadają o nieprzespanych nocach i lamentach dziecka podczas przebijania się przerażająco nazwanych „zębów ocznych”. No i wtedy młodzi rodzice zachodzą w głowę - Zęby oczne - które to? Kiedy się wyrzynają? Dowiedz się więcej - Ziombki Stomatologia Dziecięca w Poznaniu dobrze zna temat dziecięcych ząbków i z pewnością znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Najczęściej pojawiające się objawy ząbkowania
Jednym z etapów rozwoju dziecka jest faza oralna, czyli sposób poznawania otaczającego świata przez wkładanie przedmiotów do buzi. Faza ta często zbiega się z pojawieniem się pierwszych ząbków. Wówczas nie chodzi tylko o poznawanie świata, ale o uśmierzenie bólu i uczucia swędzenia, które drażni napuchnięte dziąsła. Zwykle towarzyszy temu obfite ślinienie. Jest ono często tak silne, że rozlewisko śliny może pochłonąć całą bluzeczkę dziecka od szyi po pępek. Z pomocą przyjdą niezawodne śliniaczki, których sama nazwa prosi się o zastosowanie w tym przypadku. Zdarza się, że objawy mogą być silniejsze. Ból pogarsza samopoczucie dziecka, nie ma ono apetytu i może być marudne. Bywa, że pojawia się katar, biegunka, a nawet gorączka. Ważnym jest, by umiejętnie zdiagnozować przyczynę tych dolegliwości i odróżnić ją od standardowej infekcji.
Jak pomóc ząbkującemu dziecku?
Najbardziej kojąca dla dziecka jest obecność mamy. Przytulanie, noszenie i kołysanie działa najlepiej na dziecko. Dodatkowo można masować maluchowi dziąsła np. sylikonową szczoteczką nakładaną na palec. Ulgę przynoszą również gryzaki, zwłaszcza te schładzane w lodówce (nie w zamrażarce!). Kiedy te metody zawiodą warto zapytać farmaceutę o łagodzące żele dostępne w aptece, a w ostateczności można podać także lek przeciwbólowy w syropie, bądź w czopku.