Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ełk

 (link otworzy duże zdjęcie)

Od wtorku, 4 maja, będzie otwarty nowy punkt szczepień przeciw Covid-19 w hali sportowej Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku, przy ul. Kajki 4.

Władze powiatu ełckiego sprawdziły gotowość Punktu Szczepień Powszechnych (PSP) przy Zespole Szkół nr 6 w Ełku do przyjmowania pacjentów na szczepienie przeciw Covid-19. Spełnia on wszystkie wymogi formalne i niezbędne wymogi bezpieczeństwa, opracowane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Punkt jest dobrze zlokalizowany (dostępny jest parking dla ok. 20 samochodów), odpowiednio oznaczony i posiada niezbędne wyposażenie.

Dojazd do punktu szczepień przeciw Covid-19 może odbywać się od ulicy Kajki (wjazd do szkoły naprzeciw ulicy Baczyńskiego) lub od ulicy Warszawskiej (przy Biedronce). PSP znajduje się w budynku C (hala sportowa szkoły) i czynny będzie w godzinach 8.00 – 20.00.

Seniorzy i osoby niepełnosprawne potrzebujący opiekuna mogą wejść razem z nim (jeden opiekun na jedną osobę szczepioną). Osobom mającym problem z poruszaniem się zostanie udostępniony wózek inwalidzki.

Do punktu szczepień powszechnych należy zgłosić się najwcześniej 20 minut przed wyznaczoną godziną szczepienia. Osoby przychodzące wcześniej nie będą wpuszczane, lecz zostaną poproszone o przybycie w wyznaczonym czasie.

 

Jak zapisać się na szczepienie

Istnieją 4 sposoby zapisania się na szczepienie:

  1. Telefonicznie przez całodobową i bezpłatną infolinię pod numerem 989,
  2. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl,
  3. Telefonicznie z punktem szczepień Pro-Medica w Ełku sp. z o.o. pod numerem 726 554 500 lub 510 069 679, od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00-14.30,
  4. SMS-owo na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

 

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19

Przed szczepieniem trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19 (w załączeniu). Kwestionariusz dostępny jest również w większości ełckich aptek. Zaleca się, aby wypełnić go w domu. Zawiera on 7 pytań wstępnych oraz 10 pytań dotyczących stanu zdrowia. Bez wątpliwości do szczepienia kwalifikują się osoby, które odpowiedziały „NIE” na wszystkie 17 pytań. W razie wątpliwości należy skontaktować się z punktem szczepień

 

Przebieg szczepienia

  1. W punkcie szczepień należy zasłaniać nos i usta maseczką, dezynfekować ręce oraz zachowywać dystans 2 metry.
  2. Po przybyciu do punktu należy podać imię i nazwisko. Po weryfikacji dnia i godziny szczepienia oraz zmierzeniu temperatury, pracownik punktu pokieruje do jednego z pięciu stanowisk szczepień.
  3. Osoba szczepiąca zapozna się z wypełnionym i podpisanym kwestionariuszem wstępnego wywiadu.
  4. Szczepienie trwa około pół minuty. Szczepionka będzie podana w formie iniekcji w ramię (wskazane jest aby ubrać się w sposób umożliwiający łatwe odsłonięcie ramienia).
  5. Po szczepieniu każdy otrzymuje kartkę informującą o pierwszej dawce szczepionki oraz o terminie drugiego szczepienia.
  6. Należy jeszcze przez przynajmniej 15 minut zostać w punkcie szczepień pod obserwacją.