Transport multimodalny jest procesem przewozowym, do którego wykonania korzysta się z więcej niż jednej gałęzi transportu. Wszystko w oparciu o jedną umowę na przewóz towarów. Co ważne transport taki zaczyna się w jednym kraju, a kończy w innym. W tym rodzaju przewozu korzysta się zarówno z kolei, przewozów samochodowych, lotniczych jak i morskich. Kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania i jakie są jego wady i zalety?
Dlaczego korzysta się z transportu multimodalnego?
Głównym celem transportu multimodalnego jest optymalizacja procesu przewozowego tak, by przynosił on, jak najwięcej korzyści klientom. Firmy transportowe wyszły naprzeciw potrzebom stworzenia takich form transportu, które pozwolą zminimalizować koszty i przyspieszyć cały proces. Chodzi więc przede wszystkim o zmniejszenie kosztów i cięcie czasu do minimum. Co więcej, dzięki transportowi multimodalnemu usprawnieniu ulega droga produktu, jaką ma do przebycia od nadawcy do odbiorcy. Aby cele mogły zostać wypełnione powinno dążyć się do standaryzacji jednostek ładunkowych i maszyn przewozowych oraz urządzeń węzłów transportowych.
Rola operatora w transporcie multimodalnym
Operatorem w transporcie multimodalnym może być przewoźnik morski, lotniczy lub samochodowy, spedytor lub logistyk. Jest to kluczowe ogniwo w całym procesie. Bierze on na siebie pełną odpowiedzialność za powodzenie całego transportu, w tym za towar i jego kompletność. Operator może posiadać własną flotę, mówimy wówczas, że jest on operatorem bezpośrednim lub korzystać z usług innych firm transportowych - operator pośredni. W ramach przewozu może on korzystać z pomocy innych przewoźników, spedytorów lub logistyków. Jego rolą jest wówczas koordynacja ich pracą, gdyż nie zrzeka się on w ten sposób odpowiedzialności.
Rozwiązania organizacyjne
Jak wspomniano wcześniej w procesie transportu mulitimodalnego korzysta się z kilku gałęzi transportu. System ten daje więc wiele możliwości i jest najbardziej zróżnicowany jeśli chodzi o spektrum usług. Rozróżnia się dwa podstawowe modele systemowe. W pierwszym z nich operator odpowiada za przyjęcie i dostarczenie ładunku. W drugim, bardziej wymagającym, jest też odpowiedzialny za cykl obrotu kontenerem, który obejmować może inne czynności konieczne do napełnienia, opróżnienia i jego przekazania. Opcji organizacyjnych jest wiele lecz szczególną rolę w tego typu przewozach odgrywa transport międzynarodowy.
Zalety transportu multimodalnego
Korzyści z wyboru transportu multimodalnego jest wiele. Przede wszystkim pozwala on na wykorzystanie wielu wariantów przewozowych. Podnosi jakość usług przez zmniejszanie kosztów w wymiarze jednostkowym i globalnym. Skraca czas dostaw i wpływa na obniżenie możliwości uszkodzenia towaru. Dzięki temu modelowi transportu zwiększa się dostępność tego typu usług. Co więcej, można przewozić większe partie ładunku przy jednej operacji. Bezpieczeństwo, szybkość i stosunkowo niski koszt sprawiają, że transport multimodalny jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań przewozowych.
Więcej informacji znajdziecie na stronie: pks-sa.com