E-PIT - jak złożyć deklarację podatkową bez wychodzenia z domu?

Zobowiązanie do rocznego rozliczenia z Urzędem Skarbowym często jest kojarzone z wieloma problemami oraz koniecznością wypełniania skomplikowanych dokumentów. Jednak dzięki wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów usługi e-PIT składanie deklaracji podatkowych stało się zdecydowanie łatwiejsze, a przede wszystkim - szybsze i wygodniejsze. Przed wypełnieniem PIT-u online należy zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami dotyczącymi procesu i warunków rozliczenia. Co warto wiedzieć o internetowych rozliczeniach podatkowych?

Kto może rozliczyć PIT przez Internet?

Usługa e-PIT jest skierowana do zdecydowanej większości podatników. W przypadku wątpliwości dotyczących możliwości złożenia deklaracji internetowej należy sprawdzić, jakie formularze są dostępne w programie. Za pośrednictwem Internetu można rozliczyć między innymi jeden z najczęściej wykorzystywanych formularzy, a więc PIT-37. Jest to dokument przeznaczony dla podatników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz umowy cywilnoprawnej. Również osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub poprzez udział w spółkach oraz pochodnych instrumentach finansowych mogą dokonać rozliczenia online. Oprócz tego, usługa e-PIT obejmuje następujące formularze:

  • PIT-39,
  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-28,
  • PIT-19A,
  • PIT-16A.

Wypełnianie deklaracji online krok po kroku

Warto podkreślić, że dokonanie rozliczenia podatkowego przez Internet nie wymaga instalacji specjalnych aplikacji. Rozlicz swój e-PIT-u dostępny w przeglądarce internetowej. Można z niej skorzystać za pośrednictwem rządowego programu Twój e-PIT, systemu e-Deklaracji, a także innych programów przeznaczonych do tego celu. Po wybraniu preferowanej strony internetowej można przystąpić do wypełniania deklaracji. W przypadku, gdy podatnik nie posiada własnego e-podpisu, należy pamiętać o konieczności wprowadzenia danych potwierdzających tożsamość. Niezbędne jest wówczas umieszczenie w dokumencie: identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP), imienia i nazwiska, daty urodzenia oraz kwoty uzyskanych przychodów. Wszystkie wprowadzone informacje muszą być zgodne ze stanem faktycznym.

Następnym krokiem jest udzielenie odpowiedzi na pytania przygotowane przez program. Dotyczą one takich aspektów, jak: forma rozliczenia, przysługujące ulgi oraz odliczenia. Informacje te służą wygenerowaniu odpowiedniego formularza. Po uzupełnieniu wszystkich rubryk i sprawdzeniu poprawności wprowadzonych danych można przystąpić do zatwierdzenia operacji i przesłania deklaracji. Dokument należy wysłać do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika.

Zalety rozliczeń za pomocą e-PIT - krótki przegląd

Nie ulega wątpliwości, że internetowe złożenie deklaracji PIT niesie wiele korzyści. Przede wszystkim, jest to sposób niezwykle wygodny. Jedną z najistotniejszych zalet takiego rozwiązania jest możliwość samodzielnego kontrolowania procesu rozliczenia bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, korzystanie z e-PIT-u wiążę się z krótszym czasem oczekiwania na zwrot podatku. W przypadku tradycyjnych deklaracji okres ten trwa około trzech miesięcy, natomiast w sytuacji wykorzystania drogi elektronicznej - maksymalnie 45 dni.