W poszukiwaniu grzybów okoliczne lasy odwiedza większa niż zwykle liczba osób, w tym seniorzy. Nawet najbardziej doświadczone w tej dziedzinie osoby muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Policjanci przestrzegają i apelują do grzybiarzy o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku podczas wyprawy do lasu.

W celu uniknięcia niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

- nie wybieraj się do lasu w pojedynkę – wychodząc poinformuj rodzinę o miejscu do którego się wybierasz i o czasie, w którym zamierzasz wrócić

- najlepiej, abyś się ubrał w ciepłą odzież w jasnych kolorach

- jeśli jesteś w lesie z bliskimi to pozostań z nimi przynajmniej w kontakcie wzrokowym

- zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, warto skorzystać z Google Maps, by zaznaczyć miejsce zaparkowania swojego auta

- kontroluj i zapamiętaj punkty odniesienia, aby znaleźć drogę do miejsca z którego wyruszyłeś

- realnie oceniaj swoje możliwości i czas jaki zamierzasz spędzić w lesie

- jeśli nie znasz lasu w którym przebywasz, nie oddalaj się zbyt daleko od miejsca zaparkowania auta

- nie planuj grzybobrania po zmierzchu

- jeśli masz informację, że ktoś zabłądził w lesie, natychmiast wybierz numer alarmowy 112

- w zaparkowanym aucie nie zostawiaj cennych przedmiotów, które mogą paść łupem złodzieja.

Policjanci przypominają, że w przypadku zagubienia się w lesie, kluczową rolę odgrywa czas. Każda minuta działa na niekorzyść zaginionego, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej poinformować odpowiednie służby o niebezpiecznej sytuacji – im szybciej zgłosimy zaginięcie, tym są większe szanse na odnalezienie zaginionego całego i zdrowego. Ryzyko wzrasta, zwłaszcza gdy temperatury w nocy znacznie spadają, co wiąże się z narażeniem organizmu na wychłodzenie.