Czym jest hejt? Czy jest popularny tylko wśród dzieci i młodzieży? Co robić, gdy pojawia się w naszym otoczeniu? Na pewno reagować! Nie reagując akceptujesz, a przecież nie możesz pozostać biernym. Nie hejtuj i nie daj się hejtować! Reaguj!

Dostęp do Internetu jest już standardem. Żeby działać w sieci nie trzeba mieć komputera, a wystarczy smartfon. Internet mamy więc w zasięgu ręki i stał się on nierozerwalną częścią codzienności. Życie również w pewnym zakresie przeniosło się do cyberprzestrzeni, szczególnie teraz w dobie epidemii. Dzieci uczyły bądź uczą się on-line. Dorośli pracują zdalnie. Zakupy zamawiamy na portalach aukcyjnych bądź w internetowych sklepach. Ze znajomymi również rozmawiamy za pomocą komunikatorów. Prowadzimy blogi, komentujemy na forach internetowych i aktywnie uczestniczymy w życiu portali społecznościowych. Właśnie tam najczęściej możemy mieć do czynienia z mową nienawiści, czyli tzw. hejtem.

Co to jest hejt?

To szeroko pojmowane działanie w sieci, które jest przepełnione nienawiścią i pogardą wobec drugiej osoby, bądź grupy osób. Ofiarą hejtu może paść każdy. Może być nią uczennica bądź uczeń danej szkoły, pracownik danej firmy, przedstawiciele danego narodu, płci, mniejszości religijnych oraz osoby o innym światopoglądzie, czy wyglądzie. Ofiarą może być każdy, kto nie wpisuje się w poglądy hejtera, a ten nie zna granic w swoich działaniach, bo w Internecie czuje się anonimowy.

Mowa nienawiści może przybierać różne formy. Najczęściej osoba hejtuje poprzez swoje wypowiedzi bądź komentarze. Hejt może także przejawiać się w publikowanych grafikach, czy filmach. W trakcie prowadzonych on-line rozmów osoba może posługiwać się memami, czy gifami – grafikami, które nasycą nienawiścią daną wypowiedź.

Głównym celem hejtera jest poniżenie osoby, bądź grupy osób. Ośmieszenie ich i wpędzenie w poczucie niskiej własnej wartości. Przyczyną hejtu jest często zazdrość, wynikająca z własnych kompleksów hejtera. Niejednokrotnie poniżając kogoś, sam chce się dowartościować.

Co robić, gdy ktoś zaczyna nas hejtować?

Walka z hejtem jest trudna. Dorosłym łatwiej jest znieść negatywne zachowania, czy słowa i zwyczajnie nie reagować na zaczepki hejtera, choć nie zawsze całkowicie przechodzimy nad tym do porządku dziennego. Młodzież i dzieci są bardziej narażone na skutki mowy nienawiści, które mogą być fatalne. Wystawiane złe, wręcz kompromitujące komentarze, wyśmiewanie na tle klasy, czy podczas rozmów w danej grupie, w skrajnych przypadkach może doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet samobójstwa. Warto porozmawiać z dzieckiem o hejcie i wzbudzać od najmłodszych lat zarówno poczucie własnej wartości, jak i szacunek do drugiej osoby. Ofiara hejtu musi mieć pewność, że nie jest sama, a działania jej oprawcy wynikają z jego kompleksów.