Policjanci z Ełku spotkali się w Klubie Seniora „Senior +”, aby przekazać dobre rady, jak nie paść ofiarą oszustw. Działania odbywają się w ramach projektu „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”. Projekt skierowany jest do seniorów, ponieważ w przypadku oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta”, to właśnie ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ich skutki.

Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy, która jest najbardziej narażona na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”.

Każda okazja jest dobra, by rozmawiać o bezpieczeństwie.

Dnia 27.10.2022 r. w Klubie Seniora „Senior +” w Ełku odbyło się niezwykle ciepłe i miłe spotkanie członków klubu z funkcjonariuszami Policji.

Policjanci omówili przypadki oszustw wśród osób starszych. W dużej mierze wynikają z tego, że osoby starsze często zamieszkują samotnie i nie mają bezpośredniej możliwości zweryfikowania informacji otrzymanych przez telefon. Seniorzy przez to, że kierują się ufnością wobec innych, wrażliwością i empatią, często chcąc pomóc swoim najbliższym, padają ofiarą przestępców. Pod wpływem dużych emocji i stresu podejmują pochopne decyzje, tracąc przy tym oszczędności całego życia.

Dlatego policjanci apelowali o szczególną ostrożność podczas rozmów telefonicznych, dotyczących przekazania pieniędzy czy wstrząsających historii. Funkcjonariusze przypomnieli o zachowaniu ostrożności - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny, policjanta, prokuratora czy pracownika szpitala i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali ulotki i materiały promocyjne w postaci breloków do kluczy, kubków i toreb materiałowych.