4 października - Światowy Dzień Zwierząt. Przypominamy wszystkim o obowiązkach właścicieli względem swoich pupili. Reguluje je głównie ustawa o ochronie zwierząt, która już w pierwszych słowach wspomina o tym, że ludzie winni są okazać poszanowanie, ochronę i opiekę. Przy tej okazji warto wspomnieć o policyjnych psach służbowych. W Ełku pracuje ich sześć.
Światowy Dzień Zwierząt to dobra okazja, żeby zwrócić uwagę na ochronę ich praw i podkreślić obowiązki ludzi wobec świata zwierząt.
Z racji dzisiejszego dnia przypominamy przepisy. Postępowanie ze zwierzętami reguluje ustawa o ochronie praw zwierząt. W myśl przepisów każdy, kto utrzymuje zwierzę ma obowiązek traktować je humanitarnie, zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
Ustawa zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, lub w sposób powodujący u nich uszkodzenia ciała, cierpienie. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Zabronione jest również umyślne zranienie lub okaleczenie, bicie zwierząt, złośliwe straszenie lub drażnienie, utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, porzucenie, organizowanie walk zwierząt, czy obcowanie płciowe ze zwierzęciem, głodzenie i wiele innych. Ustawa zabrania zabijania zwierząt, za wyjątkiem przypadków w niej opisanych, a ponadto znęcania się nad nimi.
Ustawa przewiduje także możliwość odebrania zwierzęcia w sytuacji, gdy jego zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo oraz możliwość orzekania przepadku zwierzęcia, czy bezwzględnego, sądowego zakazu jego posiadania. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Przy okazji dzisiejszego święta warto wspomnieć o psach policyjnych, które pracują w ełckiej komendzie. Patrolują ulice, tropią przestępców, odnajdują osoby zaginione i pomagają wykrywać narkotyki. Są one wyselekcjonowane i wyszkolone w specjalistycznym ośrodku do wykonywania swoich zadań. Każdy ma swojego opiekuna (przewodnika). Przewodnik psa musi być odpowiedzialnym człowiekiem i dobrym policjantem. Do jego zadań należy dbanie o przydzielone zwierzę. Policjant sam musi psa karmić, dbać o odpowiednie warunki mieszkalne oraz troszczyć się o jego zdrowie. Oprócz tego policjant musi zapewnić swojemu czworonogowi szkolenie, żeby pies stale był gotowy do wykonywania obowiązków służbowych.