Policjanci z ełckiej komendy kontynuują działania edukacyjne „Profilaktyka Smyka”, których główną bohaterką jest kilkuletnia dziewczynka. Książeczka z jej przygodami „Na ratunek Poli” w ubiegłym roku trafiła do szkół, więc jest dobrze znana najmłodszym. Tym razem omawialiśmy historię, w której Pola wybrała się wieczorem na spacer bez elementów odblaskowych.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Woszczelach dobrze znają Polę. W ubiegłym roku do tej szkoły trafiły książeczki z jej przygodami „Na ratunek Poli”. Jednak każda okazja jest dobra, by promować bezpieczne zachowania i dobre nawyki na drodze.
Dziś (22.11.2023r.) rozmawialiśmy o odblaskach, bo:
„Ten świecący element noszony należycie
może uratować to, co najcenniejsze – twoje życie”.
Policjantka przeczytała dzieciom jeden z wierszyków „Świeć przykładem”. Wszystko po to, by na przykładzie losów bohaterki z wierszyka porozmawiać z dziećmi o używaniu elementów odblaskowych.
Jest to istotne zwłaszcza teraz – jesienią, kiedy częściej jest ciemno i pochmurno. Policjantka wyjaśniła dzieciom, że odblaski "świecą", bo odbijają światło. Jesteśmy lepiej widoczni i z większej odległości, co zwiększa nasze bezpieczeństwo. Dzieci zgadywały, gdzie policjantka na mundurze ma elementy odblaskowe i mogły także przymierzyć policyjną kamizelkę odblaskową.
Taka profilaktyka jest istotna zwłaszcza wśród mieszkańców terenów wiejskich, bo to oni często poruszają się po słabo oświetlonych drogach.