Laktacja indukowana - co to jest?

Indukcja laktacji zazwyczaj przeprowadzana jest u mam adopcyjnych. Nie wszyscy wiedzą, że proces laktacji można wywołać u kobiet po wygaśnięciu laktacji, a także u kobiet, które nigdy nie karmiły i nie były w ciąży. Jak zainicjować proces laktacji? Postaramy się wytłumaczyć.

Jak zainicjować laktację?

Laktacja indukowana nie jest łatwym procesem, polega ona na wprowadzeniu organizmu kobiety w stan, w którym zaczyna produkować mleko. Laktację można wywołać dwoma sposobami - farmakologicznie lub mechanicznie. Metoda farmakologiczna wpływa na hormony. Za produkcie mleka odpowiadają estrogen, progesteron i prolaktyna. W trakcie porodu poziom estrogenu i progesteronu spada a prolaktyny rośnie. Właśnie dzięki prolaktynie w piersiach pojawia się mleko.

Jeżeli kobieta nie rodziła podawane są jej leki, które mają za zadanie wprowadzić jej ciało w podobny stan. Metoda farmakologiczna może mieć swoje skutki uboczne dlatego też ostatni etap laktacji indukowanej osiąga się poprzez proces mechaniczny - laktatorem. Metoda mechaniczna to wywołanie laktacji beż hormonów, jednakże jest o wiele trudniejsza niż z pomocą farmakologiczna. Najważniejsze w laktacji indukowanej jest nastawienie kobiety do karmienia, bowiem kłopoty z karmieniem mają nawet kobiety, które dopiero co urodziły dziecko.

Czynniki wpływające na sukces laktacji indukowanej.

Najczęściej na laktację indukowaną decydują się mamy adopcyjne lub kobiety w związkach jednopłciowych, lub kobiety, które chciałyby znów karmić swoje dziecko. Czynniki wpływające na sukces indukcji to:

  • Determinacja mamy - jest to jeden, najważniejszych czynników w trakcie laktacji indukowanej. Mama, która chce karmić musi być mocno zdeterminowana aby proces ten przyniósł zamierzone skutki.
  • Stan zdrowia mamy - Mam która chce karmić musi być zdrowa ogólnie. Jeżeli ma problemy zdrowotne, a w szczególności z gruczołami piersiowymi należy ustalić ich przyczynę I je wyeliminować by móc swobodnie karmić dziecko.
  • Profesjonalne doradztwo - to także odgrywa dużą rolę. Tutaj ważna jest współpraca mamy z doradcą laktacyjnym i lekarzem pediatrą. Pomogą oni także w momencie kryzysu jeżeli taki nastąpi.
  • Wsparcie najbliższych - w trudnych sytuacjach, warto mieć bliskich po swojej stronie, którzy pomogą, I będą wspierać w całym procesie.

Nie ma zasady dotyczącej jak długo trwa laktacja indukowana, i nie ma także gwarancji, że podjęte próby się powiodą, jednakże warto o nie walczyć. Karmienie piersią to naturalne dobro, jakie mama może dać swojemu dziecku. Karmienie ma także wielki wpływ na zdrowie kobiety, a więź, jaka powstaje w trakcie karmienia jest czasami nie do opisania. Dowiedz się więcej na temat karmienia piersią, odwiedź stronę https://wiecejmleka.pl/.