Jaka jest różnica pomiędzy żurawiem HDS a żurawiem samojezdnym?

Szukasz wysokiej jakości żurawia, który zaspokoi potrzeby Twojej firmy w zakresie przenoszenia ładunków i pozwoli na bezpieczną i wydajną pracę? Na rynku dostępne są m.in. żurawie HDS oraz żurawie samojezdne. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma typami urządzeń i które wybrać do swojej działalności.

Różnice w konstrukcji

Pierwsze różnice występują na poziomie konstrukcji obu urządzeń. Żuraw hydrauliczny HDS to konstrukcja montowana na podwoziu pojazdu ciężarowego. Tym samym jest połączona z pojazdem. Standardowo żurawie hydrauliczne HDS wykorzystuje się m.in. przy załadunku, rozładunku oraz przenoszeniu ładunków na naczepę lub z niej, a także w obrębie pojazdu. Ze względu na taką konstrukcję żurawie tego typu są niezwykle uniwersalne i pozwalają na wykonywanie wielu różnych prac w zależności od potrzeb klienta. Wykorzystywane są na budowach, podczas prac monterskich, leśnych i w wielu innych zastosowaniach.

Żurawie samojezdne to samodzielne maszyny, na których podwoziu montuje się konstrukcję dźwigu. Wykorzystuje się je przede wszystkim przy operacjach podnoszenia i przenoszenia. Ze względu na specyfikę pojazdu, nie jest on przeznaczony do transportu ładunków na dłuższy dystans. Tu lepiej sprawdzają się pojazdy z żurawiem hydraulicznym HDS, które dodatkowo są bardziej mobilne i łatwiej wjadą w trudno dostępne miejsca.

Różnice w mobilności żurawia

Poniekąd już o tym wspomniano. Oba typy żurawi różnią się w zakresie mobilności. Żurawie HDS mają dużo większą mobilność, zwiększając zasięg pojazdu ciężarowego, na jakim jest zamontowany. Jednak nowoczesne urządzenia projektowane są z myślą o coraz szerszych możliwościach w tym zakresie. Z tego względu żurawie HDS stopniowo zastępują tradycyjne żurawie samojezdne. Wyróżnia je też niższa waga zestawu przy zachowaniu jego pełnej funkcjonalności.

To specjalistyczne urządzenie jakim jest żuraw HDS na podwoziu ciężarowym jest dopuszczone do ruchu po drogach publicznych i nie wymaga to dodatkowych formalności. Pojazdy z żurawiami HDS mają różne gabaryty, dzięki czemu dobiera się je pod konkretne zastosowanie i możliwości przestrzenne.

Żuraw samojezdny z powodzeniem może poruszać się tylko po wyznaczonych drogach. To sprawia, że modele tego typu wykorzystywane są m.in. na placach dużych budów, oraz w innych obszarach o dużej przestrzeni. Dostępne są też pojazdy wieloosiowe, które przeznaczone są do podnoszenia bardzo dużych ciężarów.

Gdzie stosuje się dany typ żurawia?

Żurawie HDS oraz samojezdne mają coraz szersze zastosowanie, choć pozornie wykonuje się nimi taką samą pracę. Urządzenia HDS montowane na pojazdach ciężarowych przeznaczone są przede wszystkim do załadunku, rozładunku i transportu ładunków, w tym na dłuższe dystanse. Doskonale sprawdzają się m.in. w: logistyce, budownictwie, leśnictwie czy rolnictwie. Żurawie samojezdne przeznaczone są do dźwigania ciężkich ładunków tam, gdzie nie jest wymagana duża mobilność. Stosuje się je m.in. przy różnego rodzaju pracach na dużych budowach, w energetyce, do stawiania masztów, farm wiatrowych itd.

Wiesz już, czym różnią się żurawie HDS oraz samojezdne. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć świadomą i trafną decyzję zakupową. Szeroki wybór wysokiej jakości żurawi hydraulicznych HDS znajdziesz w ofercie Hydromech.