Inwentaryzacje budowlane 3D: technika i zastosowanie

Wykonanie inwentaryzacji budowlanej dzięki technice 3D stało się jeszcze łatwiejsze. Na czym dokładnie polegają inwentaryzacje 3D? Gdzie można je zamówić? Sprawdź najważniejsze informacje na temat prowadzenia inwentaryzacji budowlanych nowoczesną technologią pomiaru 3D.

Inwentaryzacja w budownictwie

Pod pojęciem jak inwentaryzacja budowlana, inaczej architektoniczna znajdują się czynności zmierzające do odtworzenia lub opracowania planów na podstawie pomiarów prowadzonych z natury.

Inwentaryzacje budowlane prowadzone są między innymi jako inwentaryzacje powykonawcze, czyli po realizacji inwestycji, a także w przypadku przebudowy, modernizacji, rozbiórek budynków. Inwentaryzacja dostarcza wtedy informacji na temat ich budowy, a tym samym pozwala na opracowanie nowych planów lub opracowanie odpowiednich czynności, na przykład modernizacji czy wyburzenia budynku.

Na czym polegają inwentaryzacje budowlane?

Inwentaryzacja jako spis prowadzony z natury, czyli wymagający bezpośredniego oglądu budynku, przez długi czas była bardzo czasochłonnym i wymagającym zadaniem. Stosowanie starszej generacji metod pomiarowych wymagało czasu i precyzji, aby otrzymać dokładne informacje, na podstawie których dopiero opracowywano dalszą dokumentację jak rzuty.

Aktualnie inwentaryzacje architektoniczne prowadzi się innymi technikami. Główną z nich są inwentaryzacje budowlane - https://geoprofil.co/inwentaryzacje-architektoniczno-budowlane/ które polegają na zastosowaniu metody laserowej. Stosowana wówczas technika określana jest jako laserowe skanowanie 3D. W zestawieniu z innymi metodami jest to obecne najszybsza oraz najtańsza metoda sprawdzenia stanu budynków i wykonania ich dokumentacji.

Jak przebiega inwentaryzacja budowlana 3D?

Do przeprowadzenia inwentaryzacji architektonicznej metodą laserową wykorzystuje się specjalne skanery laserowe. W ciągu jednej sekundy zbierają one informacje i położeniu tysięcy punktów w przestrzeni, które następnie przekształcają na tak zwaną chmurę punktów. Chmura ta może posłużyć do dalszego prowadzenia czynności, w tym między innymi do stworzenia rzutów budynku, a także jego wizualizacji 3D.

Nowoczesne inwentaryzacje budowlane 3D niosą za sobą wiele korzyści. Warto wskazać nie tylko na ich szybkość, lecz również bardzo dużą precyzję, co powoduje, że technika ta doskonale sprawdza się w przypadku obiektów o dużej złożoności, na przykład obiektów zabytkowych.

Z ofertami firm prowadzących inwentaryzacje budowlane 3D można zapoznać się już teraz online na ich stronach internetowych. Świadczą one usługi na terenie całego kraju.