Agregat do malowania - czym się charakteryzuje?

Każdy dom czy mieszkanie od czasu do czasu wymaga przeprowadzenia remontu, dzięki któremu wnętrza odzyskują swoją świeżość i funkcjonalność. Prace malarskie to bez wątpienia jeden z jego najważniejszych etapów, jednak nakładanie farby tradycyjnymi pędzlami czy wałkami bywa czasochłonne i męczące. Z pomocą przychodzą agregaty do malowania, które pozwalają znacznie przyspieszyć prace remontowe, a do tego uzyskać nienaganny efekt estetyczny. Zatem jak działa agregat do malowania i czym się charakteryzuje?

Co to jest agregat malarski?

W pierwszej kolejności warto zacząć od tego, czym jest agregat do malowania. Jest to nic innego jak urządzenie budowlane przeznaczone do malowania natryskowego, które usprawnia nie tylko prace wykończeniowe zarówno wewnątrz pomieszczeń, ale i na zewnątrz budynków. Nowoczesne agregaty malarskie dostępne na rynku wyróżnia wysoka wydajność i nieskomplikowany sposób obsługi, dzięki czemu z powodzeniem mogą je użytkować doświadczeni fachowcy oraz mniej wprawieni majsterkowicze.

Agregat do malowania – skuteczny sposób na szybki remont

Agregaty malarskie działają w oparciu o technologię malowania natryskowego. Ich budowa i zastosowany mechanizm umożliwia rozbijanie drobin farby na mniejsze cząsteczki, które aplikowane pod ciśnieniem sprawiają, że produkt równomiernie pokrywa powierzchnię ścian, sufitów czy tynków elewacyjnych. Nie bez znaczenia okazuje się tutaj szybsze tempo prac malarskich, które w porównaniu do tradycyjnych metod malowania z wykorzystaniem wałków czy pędzli, pozwala zaoszczędzić nie tylko mnóstwo czasu, ale i farby. Nowoczesne agregaty do malowania pozwalają bowiem zoptymalizować zużycie materiałów. Malowanie natryskowe to rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdza się przy wykańczaniu dużych powierzchni, ale również trudno dostępnych miejsc, szczelin i elementów dekoracyjnych.

Rodzaje agregatów malarskich

Producenci sprzętu budowlanego oferują kilka podstawowych rodzajów agregatów do malowania natryskowego, co pozwala dobrać model skrojony na miarę naszych indywidualnych potrzeb. Największą popularnością cieszą się agregaty hydrodynamiczne, a to z uwagi na ich szerokie zastosowanie, niewielkie gabaryty i niską masę. Często nie wymagają obecności dodatkowego kompresora, a do tego umożliwiają dobór pistoletu do malowania dostosowanego względem masy i gęstości rozprowadzanego produktu.

Na rynku znajdziemy również agregaty malarskie membranowe, które jednak wykazują się nieco mniejszą efektywnością niż agregaty hydrodynamiczne, ponieważ charakteryzują się stosunkowo niskim podciśnieniem zasysania farby, a także małym ciśnieniem podczas samej aplikacji.

Ciekawym rozwiązaniem okazują się także agregaty szpachlarsko-malarskie, które zostały zaprojektowane tak, aby za pomocą jednego urządzenia rozprowadzać masę szpachlową i malować ich powierzchnię.