Pompy ciepła – 5 powodów, dla których warto się na nie zdecydować

Szukając wygodnego i stosunkowo niedrogiego w eksploatacji sposobu ogrzewania domu coraz częściej bierzemy pod uwagę pompy ciepła. Myśląc o nich, liczymy że zapewnią nam niskie koszty ogrzewania i będą pracować bezawaryjnie przez długie lata. Zainteresowanie tym rozwiązaniem i patrzenie na nie z nadzieją jest absolutnie zrozumiałe, szczególnie gdy wziąć na tapet nieustannie rosnące ceny paliw, z których dotychczas korzystaliśmy, tj. węgla, gazu, pelletu. Z tej właśnie przyczyny ciężko jest prognozować, jak sytuacja na rynku będzie wyglądała za jakiś czas i warto już teraz pomyśleć o alternatywnych opcjach, którymi są pompy ciepła. Oto nasze 5 powodów, dla których warto zdecydować się na ogrzewanie domu właśnie nimi.

Pompa ciepła to nie tylko ogrzewanie

Słysząc o popularnych pompach ciepła, pierwsze co przychodzi nam do głowy to instalacja centralnego ogrzewania. I fakt, urządzenie służy do ogrzewania budynku, jednak może też spełniać inne funkcje. Służy ono także do grzania wody użytkowej, a w lecie chłodzenia pomieszczeń. To naprawdę wiele korzyści i oszczędności jak na jedno urządzenie. Ciepła woda to w niektórych rejonach Polski naprawdę droga sprawa, a zakup i montaż klimatyzacji też do najtańszych nie należą.

pompy ciepła oze projektradiator

Pompa ciepła to wygoda

Wygoda, komfort i oszczędność czasu to to, czego w dzisiejszych czasach najbardziej nam potrzeba. W zabieganym świecie, gdzie z pracy biegniemy do pracy lub po dzieci i na korepetycje, nie mamy czasu na obsługę pieca, wkładanie do niego opału, usuwanie popiołu. To niezwykle pracochłonne. Decydując się na pompy ciepła nie musimy więcej martwić się o kupno opału czy też podłączenie naszej nieruchomości do gazociągu. Pompa to ciepły dom i ciepła woda bez naszej pracy i kontroli. Wygodne, prawda?

Pompy ciepła są ekologiczne

Środowisko, w którym żyjemy to miejsce, gdzie przez długie lata będą żyły jeszcze nasze dzieci, wnuki i prawnuki. To w naszych rękach jest przyszłość ich i naszej planety. To, jak zadbamy o nią teraz, z pewnością odczują oni w przyszłości. Instalacja pompy cieplnej nie wymaga od nas posiadania komina, dzięki czemu nie dokładamy swojej cegiełki do emisji gazów cieplarnianych czy rosnącego stężenia smogu. Poza korzyściami dla środowiska, zyskuje także nasz portfel. Ogrzewając dom pompą ciepła, nie musimy budować komina, co pozwala zaoszczędzić miejsce i ograniczyć choć trochę, i tak już wysokie, koszty budowy.

Pompy ciepła to oszczędność

Pompy ciepła działają na prąd, dlatego świetnym pomysłem jest połączenie ich z instalacją fotowoltaiczną. Decydując się na tego typu rozwiązanie będziemy w stanie oszczędzić na ogrzewaniu w dłuższym okresie czasu aż do kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jeśli jednak nie interesuje nas ta opcja bądź zwyczajnie nas na nią nie stać, pompy to wciąż ekonomiczna w eksploatacji forma ogrzewania. Średni koszt ogrzewania pompą ciepła w domu o przeciętnej wielkości, nie powinien być większy niż 2 tysiące złotych na rok, co miesięcznie daje około 170 zł. Aby jednak sytuacja prezentowała się w ten właśnie sposób, koniecznie musimy zatroszczyć się o optymalnie zaprojektowaną instalację i odpowiedni wybór pompy. Najlepiej zwrócić się z tym do specjalistów, np. profesjonalnych pracowników firmy OZE Projekt, którzy z chęcią pomogą Wam w wyborze najbardziej efektywnej dla Waszego domu pompy ciepła.

pompy ciepła oze projekt smart-home

Koszt instalacji i montażu

Koszt instalacji i montażu pompy ciepła naprawdę może okazać się jednym z tańszych rozwiązań. Krążąca wszem i wobec opinia, jakoby piec gazowy był tańszy, nie do końca jest trafna. Oczywiście, koszt samego pieca będzie stosunkowo niższy, jednak z takim rozwiązaniem wiąże się konieczność przyłącza gazowego oraz przyłączenia nieruchomości do gazociągu, koszt budowy komina, którego przy pompach ciepła nie potrzebujecie, koszt regularnych przeglądów kominiarskich. Wszystkie koszty razem sprawiają, że finalnie pompy ciepła są naprawdę dużo tańszym rozwiązaniem, mimo iż jednostkowa opłata na start faktycznie jest wyższa. Co warto podkreślić, decydując się na pompy ciepła możemy starać się o dofinansowanie do inwestycji, dzięki czemu będzie ona dla nas mniej obciążająca finansowo.