Czym są badania nieniszczące (NDT)?

Badaniami nieniszczącymi (NDT) nazywa się szereg technik badawczych umożliwiających wykrycie wad i określenie stanu materiałów bez ryzyka destrukcji badanych obiektów. Najczęściej przeprowadza się badania nieniszczące metali i ich połączeń. Stosowane są w takich gałęziach przemysłu jak konstrukcje stalowe, energetyka, petrochemia czy przemysł stoczniowy. Techniki te służą także do badania laminatów, materiałów polimerowych, elementów betonowych i elektronicznych. Badania NDT znajdują się m.in. w ofercie firmy Navitest.

Rodzaje badań nieniszczących

Mnogość dostępnych technik badawczych umożliwia pracę z bardzo zróżnicowanymi obiektami. Metody i zjawiska w nich wykorzystywane muszą zostać dobrane pod kątem konkretnego materiału. Wśród znanych rodzajów badań nieniszczących można wymienić: badania radiograficzne RT (analogowe i cyfrowe), badania ultradźwiękowe UT (w tym UT-PA oraz TOFD), badania ultradźwiękowe szczelności TT, badania ultradźwiękowe grubości UTT/UTM, magnetyczno-proszkowe MT, badania penetracyjne PT, wizualne VT, identyfikacji materiału PMI, twardości HT, badania prądami wirowymi ET, pomiary zawartości ferrytu FT oraz badania szczelności LT.

Jakie jest zastosowanie badań nieniszczących?

Zastosowanie badań nieniszczących jest zależne od wybranej metody i badanego obiektu. Techniki klasyczne stosuje się najczęściej w przypadku metali i złączy spawanych. Techniki nowoczesne mają nieco szersze zastosowanie. Dla przykładu, technika radiografii cyfrowej jest wykorzystywana do mapowania korozji. Jest to przydatne w przypadku instalacji rurociągowych – umożliwia określenie grubości ścianek rurociągu w trakcie jego pracy, pozwala stwierdzić występowanie wyżerów i pocienień. Zaletą tej techniki jest możliwość wykonania badania bez konieczności demontażu izolacji oraz ze znajdującym się w środku medium. Dzięki temu pomiar jest bezpieczny i niemal bezinwazyjny. Takie badania są wykorzystywane do wyrywkowych przeglądów instalacji m.in. w rafineriach, instalacjach chłodniczych oraz przemyśle chemicznym. Radiografię cyfrową stosuje się też przy prześwietlaniu laminatów, części elektronicznych oraz próbników z gruntem, by wykazać rozkład warstw gleby. By przeprowadzić badania niestandardowe, można skorzystać z technik ultradźwiękowych. Są one skuteczne podczas inspekcji określających stan instalacji w przypadku rozwijającej się korozji.

W czym specjalizuje się Navitest?

Laboratorium Navitest oferuje klientom zarówno klasyczne, jak i nowoczesne techniki badań nieniszczących materiałów. Działalność firmy rozpoczęła się od współpracy z przedstawicielami przemysłu stoczniowego, obecnie służy ona pomocą wielu branżom. Ponadto specjaliści przeprowadzają weryfikację konstrukcji pod kątem zgodności z obowiązującymi wymogami. Rozwiązują również problemy związane z procesami spawalniczymi i sprawują nadzór nad laboratoriami NDT. Navitest działa na rynku już od ponad 30 lat i może pochwalić się wykwalifikowaną kadrą profesjonalistów. Szeroki zakres świadczonych usług i szybkie reagowanie na potrzeby klientów sprawiły, że z oferty postanowili skorzystać najwięksi, międzynarodowi gracze na rynku spawalniczym. Firma przeprowadza nie tylko różnego rodzaju badania nieniszczące, ale także zapewnia profesjonalne doradztwo i atrakcyjne ceny.

___

NAVITEST Sp. z o.o.

80-288 Gdańsk ul. Piecewska 27, Polska

Tel + (48 58) 520-75-00 – sekretariat

biuro(at)navitest.com.pl