Czym jest końska maść?

O leczniczych właściwościach końskiej maści słyszy się od wieków. Wykonana wyłącznie z naturalnych składników takich jak propolis, jałowiec czy mięta, wpływa kojąco na obrzęki, a także pomaga w dolegliwościach reumatycznych oraz uśmierza bóle różnego pochodzenia. Sprawdź, jakie zastosowania ma końska maść oraz jak skutecznie może ci pomóc.

Maści końskie — dla kogo sprawdzą się najlepiej?

Maści końskie idealnie sprawdzą się dla osób, które zmagają się z bólami mięśni oraz stawów wynikających z różnych schorzeń bądź podeszłego wieku, a także dla osób, które biorą czynny udział w różnych aktywnościach fizycznych. Dzięki zastosowanej kompozycji ziół oraz olejków eterycznych ma szerokie spektrum działania. Maści końskie w formie aromaterapii mogą stosować osoby cierpiące na przewlekły stres, dodane do kąpieli koją nerwy i pomogą osiągnąć spokój.

Jaki rodzaj maści końskiej wybrać?

Dodatkowo rozróżniamy końskie maści o właściwościach rozgrzewających, jak i chłodzących. Rozgrzewające maści końskie (najczęściej z dodatkiem borowiny) poprawiają krążenie poprzez rozszerzenie naczynek krwionośnych, łagodzą bóle kręgosłupa i stawów oraz pomagają przy zwyrodnieniach i zapaleniu nerwu kulszowego. Natomiast końskie maści o działaniu chłodzącym skutecznie przynoszą wsparcie po intensywnym wysiłku fizycznym, przy niewielkich stłuczeniach lub miejscowych obrzękach.

Maść końska — Jak poprawnie stosować?

Niezależnie od rodzaju końskiej maści zawsze należy ją stosować dokładnie w miejscu bólu, opuchlizny lub siniaka. Pamiętając przy tym, aby nie nakładać jej na uszkodzoną skórę, otwarte rany, a także w okolicach oczu, ust i nosa. Należy również przed pierwszym zastosowaniem maści wykonać test uczuleniowy, ponieważ poprzez wyciągi roślinne może wywołać reakcję alergiczną. W takiej sytuacji najlepiej nałożyć niewielką ilość maści na kawałek skóry i obserwować czy w tym miejscu nie pojawi się wysypka. W wypadku jakichkolwiek wątpliwości należ skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.