Ełk uczcił Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Mieszkańcy Ełku oddali hołd bohaterom niezłomnym, którzy walczyli o wolną Polskę. W mieście odbyły się uroczystości upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych”, w tym złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy symbolicznym miejscu, a także Msza św. Dopełnieniem tych wydarzeń będzie Bieg Pamięci „Tropem Wilczym”.
  1. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz wraz z przedstawicielami samorządu i instytucji miejskich oddali hołd „Żołnierzom Wyklętym” przez złożenie kwiatów i zniczy.
  2. Uroczystości miały miejsce przy tablicy pamiątkowej na ul. Wojska Polskiego 1, w miejscu dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
  3. Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych została odprawiona w Katedrze św. Wojciecha.
  4. Planowany jest również Bieg Pamięci „Tropem Wilczym”, który odbędzie się na trasie o długości 1963 m.

W dzień, gdy wspominamy tych, którzy nieśli nadzieję na lepszą przyszłość, mieszkańcy Ełku zgromadzili się, by oddać hołd „Żołnierzom Wyklętym”. To wyjątkowi bohaterowie, którzy z odwagą walczyli o wolność Polski, często płacąc najwyższą cenę. Ich niezłomność i poświęcenie stanowią dla nas dziedzictwo i przypomnienie o wartości wolności.

Wczesnym rankiem, pod tablicą pamiątkową, która niegdyś była świadkiem represji, prezydent Tomasz Andrukiewicz wraz z innymi przedstawicielami miasta i mieszkańcami, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Ta chwila refleksji i pamięci była przepełniona szacunkiem dla tych, którzy nie zawahali się stanąć w obronie swojej Ojczyzny.

Kolejnym etapem uroczystości było wspólne odmówienie modlitwy podczas Mszy św. w Katedrze św. Wojciecha. Wzruszające momenty spędzone w kościele umocniły poczucie wspólnoty i wdzięczności za ofiarę „Żołnierzy Wyklętych”.

Ostatnim akordem upamiętniającym bohaterów będzie Bieg Pamięci „Tropem Wilczym”, który przebiegnie ulicami miasta, symbolizując niezłomną drogę do wolności, którą przeszli Żołnierze Wyklęci. Start zaplanowano na ul. Parkowej, a meta również znajdzie się tamże, po przebiegnięciu trasy o symbolicznej długości 1963 metrów - odwołującej się do roku, który ma szczególne znaczenie w historii walki o wolną Polskę.

To szczególny czas dla mieszkańców Ełku, okazja do wspólnego refleksji nad historią naszego narodu i uczczenia tych, którzy nie bali się walczyć o lepsze jutro. Przez te gesty pamięci i szacunku pokazujemy, że historia „Żołnierzy Wyklętych” wciąż żyje w naszych sercach.


Opierając się na: Urząd Miasta Ełk