Urząd Miasta Ełk: Tymoteusz Muśki,
W nadchodzącym tygodniu mieszkańcy naszego miasta będą mieli wyjątkową okazję do zapoznania się z unikalnym światem sztuki naiwnej. Ełckie Centrum Kultury otwiera swoje drzwi dla wszystkich chętnych, pragnących zanurzyć się w barwną i emocjonalną podróż przez prace Tymoteusza Muśki, legendarnego "Nikifora Północy".
  1. 14 marca, o godzinie 18:00, rozpocznie się wernisaż w Galerii Ślad.
  2. Tymoteusz Muśki, urodzony w Rosji, znany jest z unikalnego stylu prymitywizmu, który zdobył uznanie na całym świecie.
  3. Jego twórczość, będąca odzwierciedleniem życia i ludzi, którzy otaczali artystę, dostępna będzie do 21 kwietnia.
  4. Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 19:00 oraz w weekendy od 12:00 do 19:00.

Historia Tymoteusza Muśki, malarza który przez całe życie wędrował między światami – od Rosji przez Białystok, aż po Suwałki i Węgorzewo, jest niczym opowieść, która mogłaby zostać uwieczniona na jednym z jego obrazów. Po ciężkich doświadczeniach wojennych i latach spędzonych w Domu Opieki Społecznej, Muśki odnalazł w sztuce naiwnej sposób na wyrażenie siebie i otaczającego go świata.

Sztuka naiwna, często porównywana do dzieł dziecięcych ze względu na swoją autentyczność, prostotę i niekonwencjonalne ujęcie rzeczywistości, była dla Muśki nie tylko formą terapii, ale również środkiem do komunikacji z otoczeniem. Podczas wernisażu w Galerii Ślad, odwiedzający będą mieli szansę przekonać się o magicznej mocy obrazów Muśki, które opowiadają historie pełne emocji i kolorów.

Pochowany obok matki na prawosławnym cmentarzu we wsi Dubno, Tymoteusz Muśki pozostawił po sobie dziedzictwo, które nadal inspiruje i przyciąga miłośników sztuki. Jego obrazy, będące teraz częścią kolekcji muzeów i prywatnych zbiorów, nadal żyją, przemawiając do wyobraźni widzów.

Wizyta na wystawie "Suwalski Nikifor" w Ełckim Centrum Kultury to nie tylko szansa na zetknięcie się z unikalnymi dziełami sztuki, ale również okazja do zgłębienia historii człowieka, który mimo wielu przeciwności, znalazł w malarstwie swoje miejsce na ziemi.


Opierając się na: Urząd Miasta Ełk