Operacje bankowości inwestycyjnej

Bankowość inwestycyjna bardzo często oddzielona jest od bankowości komercyjnej. Banki inwestycyjne (np. działający w Polsce Credit Suisse First Boston) generalnie zajmują się wszelkimi usługami finansowymi wykraczającymi poza tradycyjną, depozytowo-kredytową działalność bankową. Mówiąc najogólniej zajmują się wszelkimi inwestycjami – jeżeli zatem chcesz przeznaczyć swoje środki pieniężne na inwestycje, zapoznaj się z poniższymi usługami.

Co zaliczamy do usług bankowości inwestycyjnej?

Do podstawowych usług bankowości inwestycyjnej należą:

  • usługi brokerskie,
  • fuzje i przejęcia,
  • emisje papierów wartościowych.

Opis poszczególnych usług

Usługi brokerskie - polegają one na zawieraniu przez bank inwestycyjny umów nabycia lub sprzedaży papierów wartościowych na rynku kapitałowym. Broker konsoliduje zlecenia klientów i przekazuje je w formie zagregowanej na rynek. Ponadto przyjmuje na siebie ryzyko operacji i jest gwarantem podjętych przez klientów zobowiązań. Działalność brokerska może obejmować także zarządzanie na zlecenie klienta jego pakietem papierów wartościowych, co oznacza podejmowanie i realizację decyzji inwestycyjnych na rachunek zleceniodawcy w ramach pozostawionych przez niego środków pieniężnych i papierów wartościowych, jak również doradztwo w zakresie obrotu papierami wartościowymi, polegające na odpłatnym udzielaniu pisemnej lub ustnej rekomendacji nabycia lub sprzedaży oznaczonych papierów wartościowych albo powstrzymania się od zawarcia transakcji. Artykuł powstał we współpracy z https://techpolska.pl/ portal technologiczny dla Ciebie.

Fuzje i przejęcia - banki inwestycyjne realizują działania związane z przejęciami i fuzjami. Usługi bankowe w tym zakresie obejmują:

  • przygotowanie transakcji fuzji lub przejęcia: zebranie informacji i określenie kryteriów, jakie powinien spełniać potencjalny cel przejęcia, analizę efektywności planowanego działania, analizę możliwości podjęcia działań zapewniających wystąpienie w przyszłości efektów synergii,
  • dokonanie wyceny przedsiębiorstwa,
  • doradztwo przy obronie przed wrogimi przejęciami: poprawienie wiarygodności przedsiębiorstwa zwiększające jego wartość rynkową, zwiększenie uprawnień udziałowców z tytułu akcji imiennych itp.

Emisje papierów wartościowych - zaangażowanie banków inwestycyjnych w emisję papierów wartościowych może się przejawiać w:

  • ustaleniu ceny emisyjnej, określeniu wielkości emisji i wyborze momentu emisji,
  • plasowaniu wyemitowanych papierów wartościowych wśród inwestorów,
  • gwarantowaniu emisji, co oznacza przejęcie odpowiedzialności za plasowanie i wykupienie tych papierów, których nie udało się sprzedać w ofercie sprzedaży.