Jak wygląda konstrukcja zbiornika ciśnieniowego?

Zbiorniki ciśnieniowe są zamkniętymi pojemnikami używanymi do przechowywania cieczy, par i gazów pod ciśnieniem znacznie wyższym lub niższym od ciśnienia otoczenia. Są one szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł petrochemiczny, naftowy i gazowy, chemiczny i spożywczy. Przykładami zbiorników ciśnieniowych są urządzenia takie jak reaktory, bębny przepływowe, separatory i wymienniki ciepła.

Typy zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki magazynowe. Zbiorniki magazynowe są używane do przechowywania cieczy i gazów do celów przemysłowych. Zbiornik może być używany do przechowywania płynów w późniejszym procesie lub do przechowywania gotowych produktów, takich jak sprężony gaz ziemny i ciekły azot. Stal węglowa jest najczęściej stosowanym materiałem do produkcji zbiorników magazynowych. Wymienniki ciepła. Wymienniki ciepła służą do przekazywania ciepła pomiędzy dwoma lub więcej płynami. Są one powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, energetycznym i bioprocesowym.

Działanie urządzeń z wymiennikami ciepła zależy od właściwości termicznych i przepływowych płynów biorących udział w wymianie ciepła oraz od właściwości termicznych przegrody przewodzącej (w przypadku pośrednich wymienników kontaktowych). Materiały w wymienniku ciepła są poddawane naprężeniom wynikającym z różnicy temperatur gorących i zimnych płynów oraz z ciśnienia wewnętrznego, w którym znajdują się płyny.

Materiały, z których zbudowane są zbiorniki ciśnieniowe

Stal węglowa jest rodzajem stali, która ma wyższą zawartość węgla. Naczynia ze stali węglowej są znane z wysokiej wytrzymałości na rozciąganie dla minimalnej grubości ścianki, która jest odpowiednia dla szerokiej gamy zastosowań. Są one na uderzenia i wibracje. Jednak stal węglowa jest trudna do zginania i formowania w kształty ze względu na swoją wysoką wytrzymałość. Jest również bardziej podatna na korozję i rdzewienie niż stal nierdzewna, ponieważ nie zawiera chromu.

Stal nierdzewna jest rodzajem stali, która ma wyższą zawartość chromu i niższą zawartość węgla i śladowe ilości niklu. Są one znane z doskonałej chemicznej, korozji i odporność na warunki atmosferyczne, które jest przypisane do ich zawartości chromu.

Cienka, obojętna warstwa tlenku chromu tworzy się na powierzchni, aby zapobiec dyfuzji tlenu do większej części metalu. Podobnie jak stal węglowa, wykazuje również wysoką wytrzymałość przy mniejszej grubości ścianki. Jest łatwiejszy do formowania w porównaniu do stali węglowej ze względu na zwiększoną ciągliwość i elastyczność.

Konstrukcja zbiornika ciśnieniowego

Chociaż możliwe jest skonstruowanie zbiornika ciśnieniowego o dowolnym kształcie i rozmiarze, zwykle preferowane są przekroje cylindra, kuli i stożka. Bardziej powszechna konstrukcja zbiornika ciśnieniowego składa się z cylindra zamkniętego pokrywami końcowymi, zwanymi głowicami, które są zazwyczaj półkuliste. Sferyczna konstrukcja zbiornika ciśnieniowego jest zazwyczaj mocniejsza niż kształt cylindryczny o tej samej grubości ścianki.

Sferyczne zbiorniki ciśnieniowe są jednak trudne i kosztowne w produkcji, co sprawia, że w wielu przypadkach preferowane są zbiorniki ciśnieniowe o kształcie cylindrycznym z półeliptycznymi głowicami. Zazwyczaj zbiorniki ciśnieniowe wykonane są ze stali, ale są też takie, w których zastosowano materiały kompozytowe, takie jak włókno węglowe, ceramika i polimery takie jak politereftalan etylenu.

Dowiedz się więcej na https://www.komnino.com.pl/pl