UM Ełk: Światowy Dzień Zespołu Downa
Co roku (21 marca) obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości społecznej na temat potrzeb i życia osób z zespołem Downa.
Światowy Dzień Zespołu Downa przypada co roku 21 marca, a data nie jest przypadkowa, bowiem wiąże się z istotą zaburzenia - trisomią 21. chromosomu.
Symbolem tego dnia są m.in. zakładane kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki. Ludzie na całym świecie zakładają w tym dniu dwie różne skarpetki, aby w ten sposób okazać swoją solidarność, zrozumienie i wsparcie dla osób z zespołem Downa i ich rodzin.
Do świętowania tego dnia przygotowały się także miejskie szkoły podstawowe, które zachęcają uczniów do włączenia się w akcję kolorowych skarpetek na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Wystarczy, że uczniowie włożą 21 marca dwie różne kolorowe skarpetki, zrobią zdjęcie i wyślą opiekunowi akcji w danej szkole. Następnie placówki będą umieszczać fotografie na swoich stronach www lub profilach facebookowych. Do udziału w akcji, szkoły zachęcają także najbliższe osoby uczniów. Ponadto w Szkole Podstawowej nr 7 w klasach integracyjnych, na lekcjach on-line będzie poruszana tematyka związana z Zespołem Downa.
W roku 2020 nagrodę Białej Lilii” w kategorii Ambasador Ełku otrzymał Krzysztof Hirsztritt, ełczanin który mimo zespołu Downa realizuje swoje marzenia, a swoją pogodną postawą do życia zaraża wszystkich wokół. Jesteśmy dumni z Krzysztofa, o którym zrobiło się głośno w całej Polsce za sprawą jego udziału w programie Down the road. Zespół w trasie’”. Jest to program Przemka Kossakowskiego opowiadający o młodych osobach z zespołem Downa, które wraz z prowadzącym ruszają w podróż swojego życia. Krzysztof i jego przyjaciele biorący udział w programie obalili stereotypy, zmienili postrzeganie wielu osób na zespół Downa, a jednocześnie zyskali sympatię i podziw każdego, kto oglądał program. Osoby z dodatkowym chromosomem, nie potrafią udawać emocji, są bardzo ciekawe świata i szczere. Warto się od nich uczyć tej postawy życiowej.
Co to jest zespół Downa?
Jest to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego materiału genetycznego - chromosomu 21. Nazwa tej jednostki została wzięta od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał zespół w 1866 roku.
elk.pl/aktualnosci-wpis/4964/swiatowy-dzien-zespolu-downa
Ostatnie Artykuły

Recepty i wizyty w Starych Juchach. Przychodnia wyjaśnia zasady bez niedomówień

Rano w Starych Juchach zabraknie wody na kilku ulicach

W Ełku zebrano letnie wydarzenia w jednej ulotce dla mieszkańców i gości

Parafia św. Tomasza Apostoła w Ełku - msze, kancelaria, historia

Parafia św. Jana Apostoła w Ełku - adres, kancelaria, ulice przynależne

Parafia NMP Królowej Apostołów w Ełku - msze, kancelaria, kontakt

Parafia Opatrzności Bożej w Ełku - msze, kancelaria, historia

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku - msze, kancelaria, kontakt

Kościół św. Jana Bosko w Ełku - kontakt, kancelaria, spowiedź

Parafia katedralna św. Wojciecha w Ełku - msze, kancelaria, sakramenty

Parafia bł. Karoliny Kózkówny w Ełku - msze, kancelaria, historia

Parafia bł. Karoliny Kózkówny w Ełku - msze, kancelaria, sakramenty

Parafia Ducha Świętego w Ełku - msze, kancelaria, kontakt

Parafia Chrystusa Sługi w Ełku - msze, kancelaria, sakramenty
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Gminy Kalinowo - kontakt, referaty, godziny i sprawy do załatwienia
- Straż Miejska w Ełku - kontakt, telefony i zadania
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ełku - oferta, zapisy, kontakt
- Wojskowe Centrum Rekrutacji w Ełku - kontakt, rekrutacja, ścieżki do służby
- Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku - kontakt, oferta i wynajem
- Oddział Celny w Ełku - kontakt, godziny i e-usługi
