Aktualne ceny mieszkań w Starych Juchach. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Starych Juchach - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Starych Juchach wynosi 3 145 zł/m² w zestawieniu obejmującym ostatnie 24 miesiące. To o 83 zł/m², czyli 2,7%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Typowa kwota zakupu wynosiła 147 000 zł, a mediana powierzchni lokalu to 49 m². Analizujemy ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających widoczne w ogłoszeniach.

Redakcja elckie.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Starych Juchach: najważniejsze liczby

  • 3 145 zł/m² - mediana ceny mieszkań
  • +2,7% - zmiana wobec średniej z 2025 r. (+83 zł na metrze)
  • 2 224-4 143 zł/m² - w tych widełkach zawierała się połowa wszystkich transakcji
  • 147 000 zł - typowa cena zakupu; typowe mieszkanie miało 49 m²

Mediana wyznacza środek rozkładu cen: część mieszkań kupowano poniżej tego poziomu, część powyżej. Przedział 2 224-4 143 zł/m² pokazuje z kolei, że przy planowaniu budżetu znaczenie ma nie tylko ogólny poziom cen w miejscowości, ale również wybór konkretnego lokalu.

Kwoty zakupu zapisane w zestawieniu mieściły się między 90 000 zł a 220 000 zł. Cena całego mieszkania i stawka za metr odpowiadają na różne pytania: pierwsza określa potrzebny budżet, druga pozwala porównywać lokale o różnej powierzchni. Warto zatem analizować je razem, zamiast kierować się wyłącznie najniższą ceną w ogłoszeniu.

Infografika: ceny mieszkań w Starych Juchach
Infografika: ceny mieszkań w Starych Juchach

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

3 147 zł/m² wynosi mediana w wyodrębnionym segmencie rynku wtórnego. To właśnie mieszkania z drugiej ręki stanowią punkt odniesienia dla lokalnego kupującego.

Przy wyborze takiego lokalu należy rozpatrywać cenę zakupu wraz z zakresem potrzebnych prac. Niższa stawka za metr nie musi oznaczać niższego całkowitego kosztu zamieszkania, jeśli konieczny będzie remont. Z kolei przewagą gotowego mieszkania może być możliwość obejrzenia budynku, otoczenia i samego lokalu przed podjęciem decyzji.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

Dla mieszkań o powierzchni 45-55 m² zestawienie wskazuje medianę 2 951 zł/m². Ten przedział metrażu jest szczególnie przydatny przy porównywaniu lokali przeznaczonych zarówno dla gospodarstw domowych, jak i kupujących szukających dodatkowego pokoju do pracy.

MetrażMediana zł/m²
45-55 m² (2-pok.)2 951 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

Przy podobnej powierzchni o funkcjonalności mieszkania decyduje układ pomieszczeń. Rozkład pokoi, udział komunikacji i możliwość wykorzystania każdego pomieszczenia warto zestawić z ceną za metr, ponieważ sam metraż nie opisuje użyteczności lokalu.

Mapa cen mieszkań - Stare Juchy
Mapa cen mieszkań - Stare Juchy

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 147 000 zł na rynku wtórnym budżet powinien obejmować również wydatki związane z zawarciem umowy i wpisami do księgi wieczystej. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 2 940 zł; nie zapłacą go osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania.

Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 1 670 zł z VAT, przy czym stawki są negocjowalne. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Koszty formalne warto uwzględnić przed ustaleniem maksymalnej ceny, którą można zaoferować sprzedającemu. Oddzielną pozycją w budżecie pozostają środki na remont, wyposażenie i przeprowadzkę.

Więcej aktualności z Ełku znajdziesz na stronie głównej elckie.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na elckie.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

W lokalnym porównaniu punktem odniesienia jest 3 062 zł/m² z 2025 r. Obecna mediana 3 145 zł/m² oznacza wzrost o 83 zł/m², czyli 2,7%.

To odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny względem wskazanego poziomu odniesienia. Historia cen jest istotna dla oceny rynku, ponieważ sam aktualny poziom nie mówi, czy kupujący płacą więcej niż wcześniej. W tym zestawieniu kierunek zmiany jest dodatni, a jej skala pozostaje umiarkowana.

Stare Juchy na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 592 zł/m² wynosi mediana dla miast województwa warmińsko-mazurskiego objętych monitoringiem. W Starych Juchach metr mieszkania kosztuje 5 447 zł mniej.

Poniższy wykaz porównuje lokalny poziom cen z najbliższymi miejscowościami uwzględnionymi w analizie. We wszystkich wymienionych miastach mediana jest wyższa niż w Starych Juchach.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Stare Juchy-3 145-
Ełk16 km7 512+138,9%
Giżycko29 km6 215+97,6%
Augustów55 km7 874+150,4%
Łomża83 km8 090+157,2%

W oddalonym o 16 km Ełku mediana wynosi 7 512 zł/m², czyli o 4 367 zł/m² i 138,9% więcej. Dla kupującego porównującego lokalizacje różnica cenowa powinna być zestawiona z kosztami dojazdów oraz dostępnością pracy i usług. Niższa cena nieruchomości jest elementem takiego rachunku, a nie jego jedynym kryterium.

Komentarz analityczny

Wzrost o 83 zł/m², czyli 2,7%, względem poziomu 3 062 zł/m² z 2025 r. wskazuje na umiarkowane przesunięcie lokalnej mediany. Jednocześnie przedział 2 224-4 143 zł/m² pokazuje zróżnicowanie cen kupowanych mieszkań. Dla konkretnej decyzji zakupowej ważne pozostaje więc dopasowanie lokalu do budżetu i potrzeb, nie tylko obserwowanie ogólnego wskaźnika.

Na największych rynkach również odnotowano niewielkie wzrosty: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wynosiła 14 444 zł/m², przy zmianie o 0,6% rok do roku, a mieszkań używanych 13 657 zł/m², przy wzroście o 0,7% (źródło: Narodowy Bank Polski, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalną sytuację łączy z tym obrazem dodatni kierunek zmiany, nie poziom cen.

Kanałem wpływu sytuacji ogólnopolskiej na mniejsze miejscowości jest finansowanie zakupu. Stopa referencyjna pozostała na poziomie 3,75% (źródło: Narodowy Bank Polski, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 6,07% w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może poprawiać dostępność zakupu, ale przełożenie na lokalne ceny zależy także od podaży mieszkań.

Co dalej z cenami? Jeśli poprawa dostępności kredytów zwiększy lokalny popyt przy ograniczonej ofercie, może sprzyjać wzrostowi stawek. Jeśli przybędzie mieszkań na sprzedaż albo kupujący ograniczą budżety, większe znaczenie mogą mieć negocjacje. Twarda prognoza nie jest tu podstawą decyzji; ważniejsza pozostaje relacja między ceną konkretnego lokalu a całkowitym kosztem jego zakupu.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Starych Juchach?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 3 145 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 2 224-4 143 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Starych Juchach rosną, czy spadają?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy jest o 83 zł/m², czyli 2,7%, wyższa niż poziom odniesienia z 2025 r.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 12 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 24 miesięcy - akty notarialne z datami od 17 lutego 2025 do 19 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (7); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Stan danych: 2026-06-19; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dla rynku pierwotnego, kawalerek, działek oraz poszczególnych części miejscowości nie publikujemy odrębnych cen, ponieważ dane wejściowe nie dostarczają odpowiednich median. Nie zawierają również zestawienia rejonów OSM ani pełnego szeregu cen od 2019 r. Porównanie bieżącej mediany z poziomem odniesienia z 2025 r. nie jest pomiarem zmiany rok do roku dla jednakowych okresów. Tytuł wskazuje okres publikacyjny raportu; faktyczny stan danych określa data podana powyżej.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły