Wybieramy ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych

Uzależnienie od alkoholu, to bardzo poważna choroba, której konsekwencje mogą być nawet tragiczne. Picie nie tylko wyniszcza organizm, ale także ma wpływ na całe życie - zarówno prywatne, jak i zawodowe. Chcąc wyjść z nałogu potrzebna jest motywacja, silna wola, konsekwencja w działaniu, jak również pomoc specjalistów. Taką otrzymamy w ośrodku leczenia uzależnień alkoholowych. Czym się kierować przy wyborze tego typu placówki? Podpowiadamy.

Ośrodek terapii uzależnień alkoholowych - sprawdź, czy istnieje

Na drodze wyboru dobrego ośrodka terapii uzależnień stoi pytanie czy taki rzeczywiście istnieje. Niestety coraz więcej osób chce zarobić na ludzkiej tragedii oferując rzekomą pomoc lekarską, która w praktyce z medycyną nie ma nic wspólnego. Jak więc zweryfikować to czy dana placówka rzeczywiście działa w sposób legalny sprawdźmy czy została wpisana do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Jeśli tak, to możemy mieć pewność, że warto wziąć ją pod uwagę na drodze do wyboru odpowiedniej dla nas.

Karda pracowników ośrodka leczenia uzależnień alkoholowych

Kolejną ważną kwestią jest weryfikacja zatrudnionej w danej placówce kadry pracowników. Bardzo istotne jest to, czy posiadają oni niezbędne kwalifikacje oraz upoważnienia do świadczenia usług medycznych. Mowa zarówno o terapeutach, jak również psychologach oraz lekarzach.

Program ośrodka leczenia uzależnień alkoholowych

Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych powinien mieć wypracowany odpowiedni program, który można zastosować do pacjentów biorąc pod uwagę ich indywidualne potrzeby oraz kondycję organizmu (w tym sferę psychiczną). Tutaj ważną rolę nad czuwaniem nad tego typu kwestiami odgrywa superwizor. Sprawdźmy czy w danej placówce możliwe jest wykonywanie badań laboratoryjnych oraz ich konsultacji lekarskiej - to bardzo ważne na drodze do możliwości przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki. Niemniej ważne są także badania psychologiczne, jak również psychiatryczne.

Dobry ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych uwzględnia indywidualne podejście do każdego pacjenta. Niezmiernie istotną kwestią jest to, aby zapewnić mu fachową i kompleksową diagnostykę, a następnie możliwość jak najlepiej dobranego sposobu wychodzenia z nałogu. Alkoholikiem jest się do końca życia, jednak można nauczyć się funkcjonować z tą chorobą i cieszyć się życiem. Najważniejsze jest to, aby chcieć tak żyć, chcieć zmienić swoją rzeczywistość i przewartościować priorytety. Walka o siebie jest czasem trudna, ale satysfakcja, jaka na nas czeka po wyjściu na prostą jest warta tych poświęceń.