Zimowa wyprawa w góry to niesamowita przygoda. Piękne widoki, wspaniałe towarzystwo, wieczory przy kominku i białe szaleństwo na stokach. Jednak, aby wyjazd był prawdziwą przyjemnością, należy się do niego odpowiednio przygotować tak, aby nawet nieprzewidziane okoliczności nie zepsuły urlopu. O czym należy pamiętać przed wyjazdem zimą w góry?
Przygotowanie auta
Podstawową kwestią powinno być odpowiednie przygotowanie auta. Pełny bak i https://noweopony.pl/opony/zimowe/175/65/r14 to podstawa. Poruszanie się po górzystym terenie na oponach letnich to prosty sposób na kolizję lub niebezpieczny wypadek. Jeśli opony są zniszczone lub stare (mają ponad 5 lat), a bieżnik płytki, to lepiej sprawdzić opony, jakie oferuje https://noweopony.pl/opony/zimowe i zmienić je jeszcze przed wyjazdem. Warto również zatankować bak do pełna – będzie wybawieniem na wypadek korków zimną porą, kiedy trzeba auto dogrzać klimatyzacją. Jeśli chodzi o łańcuchy na opony, to nie ma sensu kupować ich na wyrost. Na większości dróg wystarczą dobre opony zimowe, a zakładanie łańcuchów nie tylko jest niepotrzebne, ale wręcz zakazane, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia nawierzchni. Dlatego najlepiej przed wyjazdem sprawdzić, czy drogi, po których będziemy się poruszać, wymagają założenia łańcuchów.
Wyposażenie apteczki
Każda wyprawa w góry powinna wiązać się z uzupełnieniem apteczki. Powinny znaleźć się w niej rzeczy do wykonania opatrunków (bandaż, gazy), plastry na odciski i koc termiczny. Dodatkowo można zaopatrzyć się w podręczne nożyczki, leki przeciwbólowe i żele energetyczne. Apteczka powinna pozwalać na opatrzenie rany i spokojne oczekiwanie na pomoc w razie urazu. Niezwykle ważny jest więc koc ratunkowy, który zapobiegnie wychłodzeniu organizmu. Z tego samego powodu na wyjścia dobrze jest zabierać ze sobą jakiś gorący napój w termosie, najlepiej dobrze posłodzony, aby dodawał również energii. Dobrym i szybkim źródłem energii są również żele energetyczne dla sportowców. Ich dużą zaletą jest również duża trwałość i łatwość przechowywania.
Sprawdzenie informacji
Przygotowania do wyjazdu powinny również obejmować dokładne sprawdzenie okolicy – dojazdów, ewentualnych remontów, czy objazdów. Sprawdzić należy również prognozę pogody, aby zapakować odpowiednie rzeczy. Warto też poszukać i zapisać numery telefonów do służb ratunkowych np. GOPR. Przed wyjściem w góry lub na stok dobrze jest pobrać aplikację, która pomoże powiadomić służby o naszej dokładnej lokalizacji, a także pobrać mapę. Telefon powinien być oczywiście naładowany, a z baterii lepiej korzystać dość oszczędnie, aby nie zabrakło jej w kluczowym momencie.
Odpowiedni ubiór
Warto również pamiętać o odpowiednim ubiorze w trakcie wyjazdu. Ubiór powinien być dobrze dopasowany do planowanej aktywności. Jeśli planuje się piesze wędrówki, nie można zapominać o dobrych, nieprzemakalnych butach. Dobrze jest również zabrać ze sobą spodnie i kurtkę nieprzemakalne oraz okulary lub gogle przeciwsłoneczne – światło słoneczne odbijające się od śniegu może znacznie utrudnić poruszanie się zarówno po stokach, jak i w trakcie jazdy autem. Warto także zabrać ze sobą większą ilość skarpet i przynajmniej jedną czapkę na zmianę, gdyż nie zawsze jest możliwość, aby dobrze je wysuszyć.Większość z tych rzeczy nigdy się nie przyda, jednak w sytuacji awaryjnej mogą okazać się kluczowe. Natomiast o zimowe opony warto zadbać niezależnie od tego po jakich drogach się poruszamy.