Rolety okienne posiadają wiele bardzo atrakcyjnych dla użytkowników zalet. Chronią budynek przed włamaniami, zwiększają poczucie prywatności jego użytkowników, latem zapobiegają przegrzewaniu się i nadmiernemu nasłonecznianiu się pomieszczeń, a zimą zatrzymują ciepło w budynku. Stanowią też barierę akustyczną, która redukuje poziom hałasu dobiegającego z okolicy. Rolety na wymiar są dodatkowo piękną ozdobą fasady budynku, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. W tym prostym poradniku tłumaczymy, na co zwracać uwagę podczas zakupu nowoczesnych rolet elektrycznych, by czerpać pełnymi garściami z ich wymienionych powyżej atrybutów.Rolety na wymiar to inwestycja w bezpieczeństwo, prywatność oraz samopoczucie.

Rolety do okien – czym one są?

Rolety do okien to montowany po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie system zasłonowy, który pełni szereg istotnych w życiu każdego domownika funkcji (opisaliśmy je w pierwszym akapicie).

Zasłony wewnętrzne cechują się wyjątkowo krótkim czasem, jaki potrzebny jest na ich zamontowanie oraz zdemontowanie. Jest to niewątpliwie jedna z ich największym zalet. Rolety bezinwazyjne, ponieważ tak się je nazywa, nie wymagają bowiem wiercenia dziur w ścianie i ingerowania w stolarkę okienną, co skutkuje tym, że założenie ich i ściągnięcie trwa zaledwie kilka minut. Jest to niezwykle przydatne w sytuacji, kiedy chcemy umyć dokładnie tkaninę rolety lub okno, albo, gdy robimy remont pomieszczenia lub stolarki okiennej. Wiele zasłon montowanych po wewnętrznej stronie okien posiada również bardzo duży potencjał ozdobniczy i nadaje wnętrzom pomieszczeń ciepłego klimatu. Do ich grona zaliczają się również rolety dachowe, które królują na poddaszach.

Rolety zewnętrzne natomiast dedykowane są ludziom wymagającym, którzy stawiają przede wszystkim na efektywność zasłon i są w stanie zainwestować w nie więcej pracy. Ich montaż jest bardziej skomplikowany i najlepiej wynająć do niego wyspecjalizowaną ekipę, ponieważ, wbrew pozorom, bardzo łatwo popełnić błąd, który skutkować może uszkodzeniem elewacji budynku lub samej rolety. Ponadto, zewnętrzne rolety okienne najlepiej uwzględniać już na etapie projektowania domu. wówczas mamy możliwość umieszczenia skrzynki rolety w nadprożu okna i możemy ładnie ją zabudować. Tak usytuowana skrzynka nie przesłania również w nawet najmniejszym stopniu powierzchni okna, co pozwala na pełne jego odsłonięcie w razie potrzeby.

Rolety do okien, które montowane są po ich zewnętrznej stronie, dzielimy na 4 główne rodzaje:

  1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
  3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Ich budowa jest niezwykle prosta i nieskomplikowana. W jej skład wchodzą:

  1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. napęd elektryczny lub manualny

Decydując się na wybór nowoczesnych rolet na wymiar, warto pamiętać o tym, aby koniecznie posiadały napęd elektryczny. Tak wyposażone zasłony są niezwykle komfortowe w użytkowaniu, ponieważ nie musimy nawet podchodzić do okna, by móc nimi sterować. Wystarczy nacisnąć guzik na pilocie lub połączyć się za pomocą tabletu lub telefonu.

Czy warto zamówić rolety na wymiar?

Naszym zdaniem tak. Rolety na wymiar pozwalają dopasować je idealnie do stolarki okiennej naszego okna i do ich licznych atrybutów dołączyć jeszcze jeden w postaci niezwykłej oprawy wizualnej, która będzie pięknie zdobić fasadę naszego domu.