Kuchnia Japońska i jej wpływ na zdrowie

Kuchnia Japońska w Polsce stała się bardzo popularna za sprawą smaku oraz oryginalności dań tej kuchni. Japończycy podczas tworzenia potraw ogromną wagę przykładają do tego, aby było ono zdrowe oraz lekkostrawne. Dlatego potrawy kuchni Japońskiej charakteryzują się niską zawartością tłuszczu, oraz dużą ilością różnorakich warzyw, i owoców. Dzięki temu podejściu do żywienia Japończycy są 4 najzdrowszym narodem świata według Bloomberg 2019 Healthiest Country Index nie dziwi więc fakt, że tamtejsi mieszkańcy często osiągają sędziwy wiek.

Pałeczki w kuchni Japońskiej i ich zalety

Japończycy jak większość Azjatów do jedzenia używa najczęściej bambusowych lub drewnianych pałeczek, jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu można skutecznie stracić wagę, ponieważ pałeczki spowalniają proces spożywania, sprawia to, że jesteśmy nasyceni mimo zjedzenia mniejszej ilości niż zazwyczaj.

Wpływ buddyzmu na Japońską kuchnie

Wpływ buddyzmu na Japońską kulturę oznaczał kategoryczny zakaz spożywania dań mięsnych ssaków. Mimo unieważnienia tego zakazu ponad sto lat temu, w tradycyjnej Japońskiej kuchni nadal występuję bardzo mała ilość dań mięsnych.

Sushi i jego rodzaje

Bez zwątpienia najbardziej rozpowszechnionym na świecie daniem kuchni Japońskiej jest sushi. Ta potrawa składa się z ryżu oraz dodatków takich jak na przykład owoce morza, wodorosty czy ryby. Istnieje wiele wariantów sushi jednym z najpopularniejszych jest nigiri są to porcje ryżu, na których znajduję się dodatek w postaci owocu morza bądź ryby. Innym rodzajem sushi jest hosomaki składa się on z ryżu, z dodatkiem warzywa lub ryby, który jest zawinięty w wodorosty. Przeciwieństwem hosomaki jest uramaki w tym wariancie sushi to wodorosty oraz dodatki są zawinięte w ryżu. Sashimi jest bardzo odstającym od reszty rodzajem sushi, ponieważ jedynym składnikiem jest odpowiednio przyprawiony plaster ryby.

Przyprawy do sushi

Nieodłączną częścią sushi są przyprawy do niego dodawane, dlatego pewne jest że gdy w restauracji zamówimy to danie, dostaniemy do niego sos sojowy, który dzięki słonemu smakowi oraz rzadkiej konsystencji jest często stosowany jako zamiennik soli. Sos sojowy posiada sześć podstawowych kategorii, które różnią się składnikami i ich proporcjami, oraz tym do jakich dań są przeznaczone. Inną przyprawą nierozerwalnie kojarzoną z sushi jest wasabi. Jest to chrzan o specyficznym zielonym kolorze pochodzący z Japonii, który jest dużo ostrzejszy od swojego klasycznego odpowiednika. Trzecią najpopularniejszą przyprawą stosowaną do sushi jest mirin. Charakteryzuję się słodkim smakiem oraz tym, że posiada w sobie 14% alkoholu powstałego przez fermentacje ryżu.

Sushi w Warszawie

W Warszawie pierwsze lokale gastronomiczne serwujące sushi lub inne dania Japońskiej kuchni pojawiły się w 1995 roku, na szerszą skalę rozpowszechniły się  w roku 2000. Aktualnie w Warszawie istnieje ponad 20 lokali serwujących sushi, w tym restauracja GOLD SUSHI. Mimo tego technik żywności  Dariusz Richter twierdzi, że Polska stanie się centrum produkcji sushi zdanie to poparte jest argumentem o taniej i dobrej żywności oraz niskimi kosztami pracy w Polsce.