Zbliża się Święto Flagi i 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Te ważne wydarzenia będziemy jeszcze świętować w ograniczeniach. W tym roku ze względu na epidemię nie będzie dużych wspólnych obchodów czy pikników. Natomiast można wziąć udział m.in. w licznych inicjatywach online organizowanych przez miejskie jednostki. Zachęcamy także do wywieszenia flag państwowych i miejskich.

2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nasza flaga to znak rozpoznawczy, jednoczący i łączący Polaków w kraju i za granicą, widoczny symbol naszej przynależności narodowej.

3 maja w tym roku cała Polska obchodzi 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to druga na świecie – po amerykańskiej, a pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja. Od chwili ogłoszenia, pozostaje ona swego rodzaju dziedzictwem dla kolejnych pokoleń Narodu Polskiego i jest bogatą skarbnicą myśli państwowej i politycznej.

Zachęcamy do okazania swojego patriotyzmu np. przez wywieszenie flag państwowych i miejskich w swoich domach czy mieszkaniach, zachęcamy także do wzięcia udziału w inicjatywach przygotowanych przez miejskie jednostki.

Wydarzenia organizowane w ramach obchodów:

29 kwietnia – 05 maja - Gra miejska #Polacy z Afiszy

  • Ełckie Centrum Kultury przygotowało majówkową zabawę rodzinną. Na 10 słupach ogłoszeniowych na terenie naszego miasta umieszczone zostaną afisze z zagadkami. Ich rozwiązaniem są nazwiska polskich twórców kultury i sztuki. Wśród uczestników, którzy odgadną wszystkie postacie i nadeślą odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody.

30 kwietnia o godz. 21.00 / 21.30 / 22.00

  • ECK zaprasza na Etiudy teatru cieni w wykonaniu Teatr Delikates, widoczne od ul. Nadjeziornej obok Amfiteatru.

30 kwietnia

  • Na stronie Muzeum Historycznego w Ełku zostanie udostępniona prezentacja poświęcona obrazowi Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”.

2  MAJA – DZIEŃ FLAGI

  • Godz. 12.00 - wciągnięcie flagi na maszt przed Urzędem Miasta (w tym roku, ze względu na pandemię nie będzie pikniku oraz rozdawania flag).
  • Od godz. 9.00 [online] - akcja #wywieś flagę – Ełckie Centrum Kultury w mediach społecznościowych zachęca do włączenia się w ogólnopolską akcję wywieszania biało-czerwonej flagi.

3 MAJA – 230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI

  • Godz. 9.45 - Katedra św. Wojciecha. Msza św. w intencji Ojczyzny.
  • Po Mszy Świętej (ok. godz. 11.00) Prezydent Ełku wraz z delegacją w imieniu mieszkańców złoży kwiaty przy pomniku „Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę” w Parku Solidarności. Ełczanie będą mogli składać kwiaty pod pomnikiem przez cały dzień.
  • Godz. 18:00 – ECK zaprasza na  koncert (on-line). Młodzi utalentowani artyści związani i wywodzący się z Ełku, uczczą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W repertuarze pojawią się utwory polskich wykonawców.
  • Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza do wzięcia udziału w quizie z wiedzy o Konstytucji 3 Maja (link do quizu: https://muzeum.elk.pl/aktualnosci/co-wiesz-o-konstytucji-3-maja-quiz/1980/)

Więcej na: http://eck.elk.pl/ oraz https://muzeum.elk.pl/

Akcja Ełk- dumni z flagi

Z okazji zbliżającego się Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Urząd Miasta Ełku zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu na Facebooku Ełk – dumni z flagi. Okażmy patriotyzm robiąc zdjęcie z flagą państwową i zamieszczając na stronie wydarzenia. Więcej o akcji: https://www.elk.pl/aktualnosci-wpis/5043/elczanie-dumni-z-flagi