Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ełk

Jak unikać kontuzji podczas ćwiczeń

Różnego rodzaju ćwiczenia sprzyjają utracie wagi poprzez spalanie kalorii i budowanie mięśni. Korzyści płynących z ćwiczeń jest znacznie więcej wiele, ale jedną z ważniejszych jest także to, że mogą zmniejszyć objawy depresji u niektórych osób. Ćwiczenia mogą również poprawić Twoją samoocenę, ponieważ wiesz, że robisz coś pozytywnego dla swojego zdrowia.

Uwaga na kontuzje

Podczas różnego rodzaju ćwiczeń nasze ciała wywierają nacisk na różne jego punkty. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, gdzie znajdują się nasze słabe punkty w postaci na przykład słabszych mięśni, aby niepotrzebnie nie wyrządzić sobie krzywdy lub nie doprowadzić do poważniejszej kontuzji. Jeśli już jednak spotka nas taka przypadłość to zwykle nieodzowna okaże się pomoc doświadczonego lekarza, który oceni jak bardzo poważny jest to problem. Szpital Dworska to placówka w której można uzyskać ekspercką poradę oraz otrzymać kompleksowe leczenie.

Jak uniknąć kontuzji i innych problemów w trakcie ćwiczeń?

Istnieją pewne uniwersalne rady, które pomogą uniknąć różnorakich problemów i odsunąć wizję kontuzji na dalszy plan. Oto kilka z nich:

  • Unikaj ćwiczeń o dużym wpływie na mięśnie, mowa tutaj o takich ćwiczeniach jak bieganie lub skakanie. Jest to szczególnie ważne gdy masz wrażliwe stawy w miejscach takich jak kolana lub plecy.

  • Nie ćwicz więcej niż trzy razy w tygodniu. Dotyczy to sytuacji w której dopiero zaczynasz ćwiczyć, więc musisz sobie dać trochę czasu na zbudowanie wytrzymałości.

  • Spowolnij ćwiczenia, gdy twoje ciało zaczyna się męczyć i całkowicie zatrzymaj się, jeśli masz wrażenie, że zaraz doznasz kontuzji lub przemęczysz się.

  • Rozgrzej się przed właściwym treningiem. Tego typu działania pomagają zapobiegać kontuzjom, pod warunkiem wyboru stylu rozgrzewki do własnych potrzeb.

  • Rozciąganie przed i po treningu: Rozciąganie poprawia zakres ruchu, zmniejsza bolesność i przygotowuje ciało do bardziej intensywnych ćwiczeń. Rozciąganie po intensywnym treningu pomaga również zmniejszyć bolesność mięśni.