Seans filmowy: ekranizacja powieści „Muzeum ziemi ojczystej”

2 min czytania
Grafika promocyjna wydarzenia Seans filmowy: ekranizacja powieści „Muzeum ziemi ojczystej”

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku odbędzie się wyjątkowy seans filmu na podstawie powieści Siegfrieda Lenza — w roku setnych urodzin pisarza to świetna okazja, by przyjrzeć się historii pogranicza i lokalnym opowieściom z Mazur. Warto wpaść i zobaczyć, jak na ekranie ożywają losy Zygmunta Rogalli.

Kiedy i gdzie będzie seans „Muzeum ziemi ojczystej”

  • Data i godzina: 17 marca 2026 (wtorek), godz. 18:00
  • Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku, Armii Krajowej 17B, 19-300 Ełk, Polska
  • Współrzędne (informacyjnie): 53.82358, 22.35399
  • Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku
  • Informacja o biletach: brak podanych danych o opłatach i sprzedaży biletów — szczegóły u organizatora

O seansie i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę

Ekranizacja „Muzeum ziemi ojczystej” prowadzi przez życie mazurskiej społeczności w latach 20., 30. i 40. XX wieku — z silnym akcentem na przyrodę, lokalną gwarę i skomplikowane relacje pogranicza polsko‑niemieckiego. Na ekranie poznamy Zygmunta Rogallę, badacza i tkacza kilimów, który z oddaniem opiekował się prywatnym muzeum regionalnym.

Pokaz ma charakter nie tylko filmowy, ale też kulturowy: to opowieść o tożsamości, pamięci i codzienności ludzi związanych z mazurską ziemią. Dla osób ciekawych historii regionu, języka lokalnego i subtelnych portretów postaci — będzie to łatwe do przyswojenia, a zarazem poruszające spotkanie z literaturą przeniesioną na ekran.

W roku obchodów 100. rocznicy urodzin Siegfrieda Lenza wspomniana jest także inicjatywa literacka — X Międzynarodowy Konkurs Literacki im. Siegfrieda Lenza, łączący twórców z różnych krajów i promujący literackie głosy inspirowane tematyką pogranicza i pamięci kulturowej.

Dla kogo to wydarzenie?

  • Dla miłośników literatury przekładanej na film i osób zainteresowanych historią Mazur.
  • Dla lokalnych mieszkańców, którzy chcą lepiej zrozumieć przemiany tożsamościowe regionu.

Przyjdź i zobacz, jak na ekranie ożywają historie, które są częścią naszej lokalnej pamięci.

Link do wydarzenia na Facebooku

Autor: info_wydarzenia