Darmowe ogrzewanie? Czy fotowoltaika jest w stanie je zapewnić? - porównanie rozwiązań

Odnawialne źródła energii umożliwiają uzyskanie nieskończonej ilości darmowego prądu. Czy instalacja fotowoltaiczna umożliwia wykorzystanie jej również do ogrzewania domu? Sprawdź, jak możesz wykorzystać energię pochodzącą z promieniowania słonecznego tak, by ogrzać swój dom niemal całkowicie za darmo!

Darmowe ogrzewanie – czy z fotowoltaiką jest to możliwe?

Nowoczesne, ekologiczne źródła ogrzewania, które zaczynają wypierać uprzednio stosowane do zapewniania ciepła w naszych domach czy przedsiębiorstwach konwencjonalne źródła ogrzewania, opierające się o spalanie paliw stałych, ciekłych i gazowych – to źródła czerpiące energię cieplną z przetwarzania energii elektrycznej. Energię tą czerpać można z sieci. Zdecydowanie bardziej jednak opłacalne jest wykorzystanie do zasilania systemów grzewczych instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne z przetwornicą stanowią skuteczne i – przede wszystkim – darmowe źródło energii, które z powodzeniem współpracują z wieloma nowoczesnymi systemami grzewczymi, jak pompy ciepła, promienniki podczerwieni, kotły elektrycznie czy folie grzewcze.

Fotowoltaika z pompą ciepła

Pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, dostępne na https://www.esoleo.pl, to połączenie niemal idealne, umożliwiające skuteczne ogrzewanie nawet dużych powierzchni niemal całkowicie za darmo. Dodatkową zaletą skorzystania z duetu pompa ciepłą plus fotowoltaika, jest możliwość skorzystania z wysokich dofinansowań i możliwości odliczenia kosztów zakupu i instalacji zarówno fotowoltaiki, jak i pompy ciepła – tak w nowym budownictwie, jak i w ramach termomodernizacji już istniejących budynków. Pompa ciepła, jako bardzo wydajne urządzenie grzewcze, jest w stanie wyprodukować aż 4kWp energii cieplnej, wykorzystując jedynie 1 kWp energii elektrycznej – która w całości dostarczona może być z podłączonej bezpośrednio instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika z kotłem elektrycznym

Kocioł elektryczny jest alternatywnymi dla pompy ciepła rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku braku możliwości modernizacji dotychczasowego, tradycyjnego systemu rozprowadzania czynnika grzewczego. W odróżnieniu bowiem od pompy ciepła, kocioł elektryczne jest w stanie skutecznie i wydajnie współpracować z grzejnikami wysokotemperaturowymi. Czy takie rozwiązanie może dać nam darmowe ogrzewanie? Przy odpowiednim dostosowaniu instalacji do zapotrzebowania cieplnego budynku – jak najbardziej. Kocioł elektryczny jest bowiem w stanie wyprodukować z 1 kWp energii elektrycznej 1 kWp energii cieplnej.

Fotowoltaika z systemem folii grzewczych na podczerwień

Instalacja fotowoltaiczna jest w tym przypadku używana do zasilania instalacji elektrycznej, która bezpośrednio oddziałuje na ciecz umieszczoną w foliach grzewczych. Jest to rozwiązanie, które może mieć zastosowanie w domach nowobudowanych lub po poddaniu nieruchomości gruntownej modernizacji, z uwagi na konieczność rozmieszczenia folii na wielkich płaszczyznach – pod posadzkami lub w przestrzeni sufitu. Ogrzewana elektrycznie – z wykorzystaniem fotowoltaiki – ciecz w foliach umożliwia (podobnie jak kocioł elektryczny) wygenerowanie z 1 kWp energii elektrycznej 1 kWp energii cieplnej.

Fotowoltaika = darmowe ogrzewanie?

Czy instalacja fotowoltaiczna jest w stanie udźwignąć ogrzanie całego domu i zapewnić całkowicie darmowe ogrzewanie? Zdecydowanie tak, jeżeli spełnione zostanie kilka założeń. Przede wszystkim koniecznym jest dokładne poznanie zapotrzebowania budynku na energię cieplną, jaka niezbędna będzie do jego ogrzania. Po drugie – określić należy możliwości modernizacyjne lub możliwości finansowe – w zakresie wyposażenia domu w jeden z wyżej wymienionych systemów rozprowadzania czynnika grzewczego. Po trzecie – określić, jaka instalacja fotowoltaiczna możliwa jest do zainstalowania na terenie naszej nieruchomości. Dopiero po takiej analizie możliwe jest określenie, czy i w jakim zakresie instalacja fotowoltaiczna może zapewnić zmniejszenie kosztów ogrzewania konkretnej nieruchomości lub całkowitej ich eliminacji – czyli uzyskaniu darmowego ogrzewania domu.

Czy fotowoltaika może zapewnić całkowicie darmowe ogrzewanie domu? Przy wykorzystaniu potencjału elektrycznych źródeł ogrzewania z pewnością tak. Sprawdź, czy twoja instalacja fotowoltaiczna jest stanie zapewnić ci darmowe ogrzewanie już dziś!