14. rocznica katastrofy smoleńskiej oraz Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczone
W nadchodzącą środę, nasze miasto stanie w zadumie, by oddać hołd tym, którzy odeszli w tragicznych okolicznościach. Mieszkańcy zgromadzą się, by wspólnie pamiętać o ofiarach Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej, które na zawsze zapisały się w historii Polski. Zapraszamy do udziału w uroczystościach, które będą okazją do refleksji i wspólnego oddania szacunku.
  1. 14. rocznica katastrofy smoleńskiej – moment zadumy nad tragedią, która pochłonęła 96 istnień.
  2. 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej – czas, by przypomnieć sobie o ponad 21 tys. ofiarach radzieckiej zbrodni.
  3. Msza Święta w katedrze św. Wojciecha – duchowe wsparcie i modlitwa w intencji pomordowanych.
  4. Składanie kwiatów pod Pomnikiem Znaku Martyrologii Narodu Polskiego – gest pamięci i szacunku.

W dniu 10 kwietnia wspominamy nie tylko tragiczne wydarzenia sprzed lat, ale przede wszystkim ludzi, którzy w tych dramatycznych okolicznościach stracili życie. Katastrofa smoleńska z 2010 roku i Zbrodnia Katyńska z 1940 roku to rany, które do dziś nie zagoiły się w sercach wielu Polaków. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby pamięć o tych, którzy odeszli, była ciągle żywa.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w katedrze św. Wojciecha o godzinie 18.00, podczas której wspólnie będziemy modlić się za dusze ofiar. To moment, który pozwoli nam wszystkim na chwilę zadumy i refleksji nad przemijaniem, ale także nad siłą, jaką daje pamięć i wspólnota.

Bezpośrednio po mszy, wszyscy zgromadzeni udadzą się pod Pomnik Znaku Martyrologii Narodu Polskiego, by złożyć kwiaty i uczcić pamięć tych, którzy zostali brutalnie wydrani z naszego narodowego życia. To symboliczny gest, który ma przypominać o wartościach takich jak honor, odwaga i poświęcenie.

W tych dniach pamięci, nasza wspólnota ma szansę pokazać, że historia, choć bywa tragiczna, jest fundamentem naszej tożsamości i źródłem siły. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach – niech będą one dla nas wszystkich przypomnieniem o tym, co najważniejsze: o pamięci i szacunku dla tych, którzy odeszli, ale na zawsze pozostaną w naszych sercach.


Źródło: Urząd Miasta w Ełku