Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ełk

Operat szacunkowy - czym jest?

Operat szacunkowy nieruchomości- czym jest to tajemniczo brzmiące określenie i kogo dotyczy? To ważne pytania, na które odpowiedzi potrafią znacznie ułatwić nam życie.

Co to takiego?

Operat szacunkowy jest dokumentem sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego. W dokumencie tym zawarte są informacje dotyczące wartości nieruchomości. Może tutaj chodzić o dom, mieszkanie czy działkę budowlaną. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to zwykła wycena swojej posiadłości, ponieważ jest dokumentem urzędowym. Oznacza to tyle, że osoba, która się pod nim podpisuje, odpowiada prawnie za jego treść. Dokument zawiera bardzo dokładny opis elementów mających wpływ na wycenę nieruchomości. Bierze się więc pod uwagę lokalizację, to w jakim jest ona stanie, ale także zwraca uwagę na przewidywany wzrost wartości w przyszłości. Ponadto zawarte zostają informacje dotyczące metody oraz techniki wykonywanej wyceny. Przedstawiony zostaje opis stanu technicznego budynku; raport z oględzin nieruchomości wraz ze zdjęciami. Rzeczoznawca ma więc do przygotowania całkiem obszerny dokument, który zawiera wiele dokładnych informacji.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Ełku

Dla kogo operat szacunkowy?

Sporządzenie operatu szacunkowego jest przydatne w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Na jego podstawie określana realna wartość nieruchomości, dzięki czemu nie ma możliwości zbyt dużego lub zbyt niskiego kredytu. Zlecenie przygotowania operatu szacunkowego jest także egzekwowane w sytuacji, kiedy chcemy kupić konkretną nieruchomość i zastanawiamy się, jaka jest jej realna wartość.

Kto może go wykonać?

Oczywiście nie każdy może wykonywać tak odpowiedzialną pracę, jaką jest wycena nieruchomości. Przygotowanie dokumentu możemy zlecić tylko i wyłącznie wykwalifikowanemu i uprawionemu do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowemu. W sytuacji, kiedy przyrządzanie dokumentu jest związane z kredytem hipotecznym, zleceniodawca najpewniej otrzyma od banku listę proponowanych rzeczoznawców. Dobrze jest skorzystać z tego typu oferty, ponieważ przedstawiona lista zawiera nazwiska, które są honorowane przez bank i mamy pewność, że wszystko przebiegnie bez zakłóceń.

Jeśli chodzi o stawki- są bardzo różne. Operat szacunkowy działki budowlanej lub mieszkania będzie nas kosztował między 300 a 500 złotych. Za sporządzenie operatu domu zapłacimy oczywiście dużo więcej, bo nawet 1000 złotych. Dokument jest ważny przez okres 12 miesięcy.