Jakie ławki wybrać do przestrzeni miejskiej?

Ławki w przestrzeni miejskiej pełnią różnorodne funkcje. Znajdują się na przystankach, w rynkach i na skwerach. Są nieodłącznym elementem zagospodarowania parków i promenad miejskich. Jakie zatem ławki wybrać? Modne stały się np. ogrzewane zimą siedziska. Drewno łączone z metalem lub betonem też jest wciąż w modzie. Siedziska w przestrzeni miejskiej przybierają często nowoczesne formy bez oparcia lub są w kształcie dużych leżaków.

Ławki do parku i na miejską promenadę

Na miejskiej promenadzie sprawdzą się zarówno klasyczne, jak i nowoczesne siedziska. Ważne są funkcje użytkowe, więc ławka parkowa powinna być trwała i nie wymagać częstej konserwacji. Drewno jest wciąż podstawowym materiałem, jeśli chodzi o wykonanie ławek w przestrzeni publicznej. Jednak zamiast dobrze znanych ławek z oparciem, w miejskich parkach, na skwerach, placach i promenadach pojawiają się nowoczesne, minimalistyczne siedziska złożone z drewnianych, gładko oszlifowanych belek na betonowej podmurówce.

Łączenie nowoczesnego betonu z ekologicznym drewnem to jeden z głównych trendów w kształtowaniu przestrzeni publicznej. Siedzisko zamiast klasycznej ławki to też alternatywna forma kształtowania przestrzeni większych miasta i rynków, skwerów oraz promenad.

Drewno, metal, beton, główne trendy w tworzeniu miejskich ławek

Drewno w połączeniu z metalowym stelażem jest już klasyką, jeśli chodzi o tworzenie miejskiego, nowoczesnego designu. Obecnie ławki do przestrzeni miejskiej muszą spełniać wiele kryteriów. Po pierwsze miasta stawiają na nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie. Dobrze widziane są designerskie projekty. W Polsce nie brakuje twórców innowacyjnych rozwiązań. Do takich należą podgrzewane ławki z betonu. Inny trend to ławki lub siedziska łączące oprowadzanie po mieście.

Takie multimedialne ławki mogą wydawać dowolne, zaprogramowane dźwięki. Ławka ogrodowa 150 cm, która pełni funkcję przewodnika, jest nowoczesną propozycją do przestrzeni miejskiej i nie tylko. Takie ławki multimedialne stoją też w parkach i w ważnych miejscach historycznych. Cieszą się dużą popularnością i warto rozważyć taką opcję, zamawiając ławki miejskie.

Multimedialne ławki coraz popularniejsze

Ławki w miejscach publicznych zaczynają pełnić coraz szersze funkcje. Służą już nie tylko do siedzenia i odpoczynku w czasie spacerów lub zwiedzania miasta. Pomagają też przekazywać historię. Ławki z funkcją multimedialną odtwarzają różne głosy, melodie i opowiadania o mieście. Takie ławki stoją w centralnych punktach turystycznych, w miejscach związanych z historią miasta lub opowiadają o znanych postaciach.

Modne są też ławki parkowe, które odtwarzają odgłosy przyrody, np. śpiew ptaków i gatunków chronionych. Takie multimedialne siedziska mają nowoczesną formę i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony władz miejskich. Coraz więcej takich ławek dźwiękowych znaleźć można w miastach oraz w parkach. To także rodzaj nowoczesnej atrakcji turystycznej. Takie ławki multimedialne można samemu włączać i wyłączać. Zwykle mają kilka trybów odtwarzania ścieżki dźwiękowej.