Niestety są kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę, mimo że wcześniej spożywali alkohol. Są też osoby, które odważnie reagują widząc takie sytuacje. Policjanci z Ełku zatrzymali nietrzeźwych kierowców po zgłoszeniach obywateli.

Informowanie o różnorakich zagrożeniach wymaga odpowiedzialności oraz świadomości, że możemy uratować inne osoby przed fatalnymi skutkami czyjegoś zachowania. Zwłaszcza na drodze.

Taką obywatelską postawą wykazały się wczoraj osoby w Ełku na parkingu sklepowym. Tam mężczyzna chwiejnym krokiem wsiadł do samochodu i próbował wyjechać z parkingu. Reakcja świadków była natychmiastowa. Osoby te uniemożliwiły mu dalszą jazdę i zadzwoniły pod numer alarmowy. Policjanci potwierdzili, że 52-letni kierowca jest nietrzeźwy - miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Dzięki zgłoszeniu innych kierowców policjanci zatrzymali także 39-latka, który poruszał się drogą krajową nr 16. Jego sposób jazdy budził niepokój, ponieważ ten kierowca jechał zygzakiem. Badanie alkomatem przeprowadzone przez policjantów faktycznie wykazało, że kierowca jest w stanie nietrzeźwości.

Policjanci interweniowali także w sprawie uszkodzenia skrzynki elektrycznej umieszczonej na zewnątrz budynku. Uderzył w nią kierowca koparko-ładowarki. Policjanci ustalili, że kierujący tym pojazdem ma dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto policjanci przeprowadzili u niego badanie alkomatem, które wykazało, że znajduje się on w stanie po użyciu alkoholu.

Kodeks karny za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.