Kryptowaluty: Co to jest, jak dostać się do boomu i dlaczego należy być ostrożnym

Szaleństwo na punkcie kryptowalut osiągnęło gorączkę. Bitcoin - pierwsza i najsłynniejsza waluta cyfrowa - odnotowała w tym roku (kończącym się 17 października) wzrost wartości o ponad 1000%. Jednak wiele innych wirtualnych walut również poszybowało w górę w tym okresie czasu. Wraz z nagłym wzrostem popularności kryptowalut, istnieje teraz więcej niż kiedykolwiek sposobów na inwestowanie w te nowe tokeny cyfrowe. Nie musisz już kupować Bitcoina bezpośrednio, aby uzyskać ekspozycję na rosnący ekosystem kryptowalut. Istnieje wiele nowych alternatywnych monet (lub "altcoins"), które można kupić zamiast tego. Te altcoiny są często znacznie tańsze niż Bitcoin, co czyni je atrakcyjną okazją dla polujących na okazje inwestorów.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to cyfrowe tokeny, które mogą być używane jako środek wymiany. Mogą być używane jako magazyn wartości, jak złoto. Prawie wszystkie kryptowaluty są zbudowane na technologii blockchain, która jest zdecentralizowanym systemem ksiąg rachunkowych, który jest otwarty dla wszystkich użytkowników. Ta technologia jest tym, co pozwala kryptowalutom działać bez żadnego centralnego organu zarządzającego lub władzy. Kryptowaluty mogą być wymieniane na towary i usługi lub na inne kryptowaluty.

Możesz użyć ich do zakupu przedmiotów online lub możesz spróbować zainwestować w nie w nadziei, że ich wartość wzrośnie. Jako waluty wirtualne, kryptowaluty istnieją tylko w sieci. Nie są one materialnymi przedmiotami, takimi jak złoto czy srebro. Są przechowywane w cyfrowych portfelach, które pojawiają się jako wirtualne konta bankowe. Obecnie istnieje ponad 1500 różnych rodzajów kryptowalut dostępnych na rynku, więc ważne jest, aby poznać różne rodzaje, aby dowiedzieć się, które z nich są najlepsze dla Ciebie.

Dlaczego kryptowaluty są tak popularne?

Chociaż wiele osób używa kryptowalut jako środka wymiany, inni zbierają je i handlują nimi jak cennymi towarami. Im więcej osób kupuje i handluje kryptowalutami, tym bardziej wzrasta ich wartość. Istnieją dwa główne powody, dla których kryptowaluty zyskują na popularności. Po pierwsze, waluty cyfrowe mogą być używane do kupowania i sprzedawania towarów i usług bez korzystania z banków, firm obsługujących karty kredytowe lub innych instytucji finansowych.

Oznacza to, że nie płacisz opłat transakcyjnych przy każdym zakupie. W ten sposób kryptowaluty mogą być używane do uniknięcia kursu wymiany i innych kosztów związanych z dokonywaniem sprzedaży międzynarodowej. Po drugie, kryptowaluty mogą być przekazywane od jednej osoby do drugiej bez użycia konta bankowego. Oznacza to, że możesz wysłać pieniądze międzynarodowo po niższych kosztach.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Jeśli chcesz wskoczyć na rynek kryptowalut, masz dwie podstawowe opcje inwestowania w tę przestrzeń: Możesz kupić i trzymać kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum lub Litecoin, lub możesz zainwestować w firmy wykorzystujące technologię blockchain.

1) Kupno i posiadanie kryptowalut - Najprostszym sposobem inwestowania w kryptowaluty jest kupno i posiadanie Bitcoina lub innego popularnego wirtualnego tokena, takiego jak Ethereum, Litecoin, Ripple lub Stellar. Kiedy kupujesz, trzymasz i czekasz, twoja strategia jest bardzo podobna do inwestowania na giełdzie. Kiedy kupujesz kryptowaluty, w rzeczywistości kupujesz jednostki cyfrowych monet. Monety te mogą być przechowywane w portfelu cyfrowym, który jest połączony z blockchainem.

Blockchain jest jak cyfrowa księga publiczna, która rejestruje wszystkie transakcje dokonane za pomocą tej monety. Monety te mogą być przedmiotem obrotu, kupna lub sprzedaży, tak jak akcje lub inne aktywa. Najlepszy czas na zakup wirtualnych walut jest na początku cyklu hype. Przed zakupem ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o rynku, potencjale różnych monet i ryzyku z nimi związanym. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest dołączenie do forów internetowych i angażowanie się w dyskusje z innymi entuzjastami kryptowalut.

2) Inwestowanie w firmy wykorzystujące technologię blockchain - Drugim sposobem na postawienie na sukces technologii blockchain jest inwestowanie w firmy, które aktywnie ją wykorzystują. Firmy te prawdopodobnie skorzystają ze wzrostu wykorzystania blockchain, co z kolei może spowodować wzrost cen ich akcji. Istnieje wiele publicznie notowanych firm, które wykorzystują technologię blockchain. Dwie z najbardziej znanych to NVIDIA Corp i IBM. Inwestorzy, którzy chcą postawić na technologię blockchain, powinni zbadać te dwie firmy. Kryptowaluty są niezwykle zmienne. W związku z tym nie są one zalecaną inwestycją dla większości ludzi.

Ostrzeżenie: Bądź ostrożny!

Istnieje wiele sposobów inwestowania w kryptowaluty, ale niektóre są bardziej ryzykowne niż inne. Niektóre z najbardziej ryzykownych sposobów inwestowania to kupowanie i trzymanie kryptowalut lub stawianie na firmy blockchain. Jeśli chcesz kupić i trzymać kryptowaluty, zacznij od wyboru jednego lub dwóch rodzajów cyfrowych tokenów. Uważaj, aby nie inwestować w zbyt wiele różnych monet, ponieważ nie będziesz w stanie śledzić ich wszystkich i będziesz ryzykować, że zostaniesz spalony, jeśli jeden z nich zatankowany. Jeśli chcesz zainwestować w firmy wykorzystujące technologię blockchain, najlepiej zainwestować w duże korporacje, które będą miały przewagę konkurencyjną.

Kryptowaluty to bardzo nowa klasa aktywów, a co za tym idzie, są one bardzo ryzykowne. Różne kryptowaluty i firmy oparte na blockchainie, w które mogą kupować inwestorzy, są zazwyczaj inwestycjami wysoce spekulacyjnymi. Jako takie, nie są one odpowiednie dla większości inwestorów. O ile nie masz wysokiej tolerancji na ryzyko i sporego doświadczenia w prowadzeniu własnych badań, najlepiej całkowicie unikać inwestowania w kryptowaluty. Na rynku pojawia się wiele nowych altcoinów, które można tanio kupić. Oznacza to, że istnieje wiele wspaniałych możliwości dla polujących na okazje inwestorów.