Miniony weekend pokazał, że wciąż są na naszych drogach osoby, które łamią podstawowe przepisy i zasady bezpieczeństwa. Są sytuacje, za które nieodpowiedzialnych kierowców czekają poważne konsekwencje.

W piątkową noc (02.08.2022r.) policjanci na ełckiej promenadzie dostrzegli samochód osobowy, który poruszał się z otwartym bagażnikiem. Funkcjonariusze wydali polecenie do zatrzymania się za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Jednak kierowca nie reagował i zaczął uciekać ulicami miasta. W końcu zatrzymał swój samochód i uciekł pieszo. Policjanci, sprawdzając pobliski teren, znaleźli mężczyznę, który leżał ukrywając się w zaroślach. 41-latek został zatrzymany. Została mu pobrana krew do badań na zawartość alkoholu i środków odurzających.

Zgodnie z prawem za niedostosowanie się do wydanego polecenia do zatrzymania się, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Natomiast za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania i wysoka grzywna.

Takie konsekwencje mogą też spotkać 40-latka zatrzymanego w poniedziałek w nocy (05.09.2022r.) w Ełku po zgłoszeniu obywatelskim, że pojazdem może poruszać się nietrzeźwy kierowca. Faktycznie, okazało się, że pojazdem kieruje nietrzeźwy 40-latek Mężczyzna miał blisko 2 promile. Ten fakt dziwi, ponieważ mężczyzna jest zawodowym kierowcą i powinien, zdawać sobie sprawę z konsekwencji i możliwych skutków takiej jazdy.

Policjanci zatrzymali także do kontroli rowerzystę, który późnym wieczorem poruszał się chodnikiem bez wymaganego oświetlenia. Okazało się, że 27-letni rowerzysta jest osobą poszukiwaną, ponieważ unika zasądzonej kary 6 miesięcy pozbawienia wolności. Jest to kara za wcześniejsze przestępstwo narkotykowe. I tym razem policjanci znaleźli u niego w saszetce marihuanę. Ponadto zachowanie 27-latka sugerowało, że wybrał się na przejażdżkę rowerową będąc pod działaniem środków odurzających – to ma potwierdzić analiza krwi.

Grozi za to kara aresztu lub grzywny nie niższej 2500 złotych.