Jak co roku 11 listopada w całym kraju odbywają się uroczyste obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. W Olsztynie Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na Placu Solidarności. Jak zawsze policjanci z tej okazji spotkali się z mieszkańcami. Tego samego dnia od 2009 roku w Policji obchodzony jest również Dzień Pracowników Cywilnych, co ma na celu podkreślenie znaczenia roli służby cywilnej i administracji państwowej.

Narodowe Święto Niepodległości

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. 11 listopada 1997 Sejm podjął uchwałę głoszącą, że ta "uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę".

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w sobotę (11.11.2023) od mszy w intencji Ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Kolejnym elementem obchodów był przemarsz na Plac Solidarności, gdzie zgromadzeni mogli wysłuchać okolicznościowych wystąpień, a następnie zobaczyć defiladę kompanii honorowych i pocztów sztandarowych. Pod tablicą pamiątkową marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty. Jak zawsze policjanci z tej okazji spotkali się z mieszkańcami, zaprezentowali swój sprzęt służbowy, rozstawili stoiska, przy których rozmawiali z mieszkańcami. Podobne spotkania odbyły sie w wielu innych miejscach regionu. Ponadto policjanci zadbali o bezpieczny przebieg uroczystości związanych z dniem 11 listopada. Pełnili służbę zarówno na drogach, jak i w miejscach zaplanowanych wydarzeń. Wszystko po to, by nic nie zakłóciło bezpiecznego przebiegu narodowego święta.

Dzień Pracowników Cywilnych w Policji

Tego samego dnia co Narodowe Święto Niepodległości, w celu podkreślenia znaczenia roli pracowników cywilnych, w Policji obchodzony jest od 2009 roku Dzień Pracowników Cywilnych. Pracowników, bez których Polska Policja nie byłaby w stanie funkcjonować, pracowników, którzy codziennie wkładają serce w prawidłowe funkcjonowanie formacji.

 

(tm)